„Záleží, kdo nám co nabídne. V části nepřístupných katakomb jsem se byl už podívat. Z jednoho sklepa je možné se dostat až do studny, která je na dvoře za radnicí. Sklep se nachází v prostorech pod zasedací místností. Druhý sklep je pod malou obřadní síní,“ vysvětlil náměstek primátora Radek Popelka (ANO). Ten stojí za návrhem otevřít část sklepů pod magistrátem.

„Přál bych si, aby to dopadlo lépe než průhledy na náměstí, ke kterým se nikdo nehlásí,“ pronesl zastupitel Zdeněk Faltus (ANO).

Po téměř hodinové debatě byl bod náměstkem Popelkou stáhnut. Zastupitelé tak vůbec nehlasovali, zda přidělit 200 tisíc korun na vypracování studie na zpřístupnění historického podzemí. Důvodem byla především výše peněz, za které by měla být studie vypracována. Proti byl například zastupitel Miroslav Tomanec (Forum Jihlava). „Jsem pro to, aby se se sklepením něco udělalo. Přijde mi ale 200 tisíc za pouhou studii moc,“ vzal si první slovo po uvedení bodu zastupitel Tomanec.

Dokonce před zastupiteli navrhoval, že sám vytvoří studii, a to zcela zdarma. „Budu potřebovat pouze 50 tisíc na odborné expertízy,“ dodal vzápětí Tomanec.

Idea udělat Jihlavu zase o něco zajímavější pro turisty, může být ale ještě ohrožena. Projekt je totiž v první fázi. „Řešíme, zda vybudování prohlídkové trasy pro veřejnost je vůbec možné. Je třeba vyřešit otázku požární únikové trasy. Může tam být nalezen radon jako v jiné části katakomb,“ uvedl zastupitel a architekt Jaroslav Huňáček (ODS).

Už sedm let leží studie o historickém podzemí radnice na magistrátu. „O možnosti ukázat sklepy a jejich vývoj jsem se poprvé bavil s jihlavským historikem Zdeňkem Jarošem na hokejovém zápase, který si to pak vzal za úkol,“ dodal náměstek Popelka.

Sklepy v minulosti totiž fungovaly nejen jako sklady potravin, ale také jako protiletecké kryty. Jednání zastupitelstva o schválení peněz na studii Popelka zakončil s tím, že na zpřístupnění sklepů bude i nadále pracovat.