Nadprůměrné množství srážek, minimum slunečních paprsků. Tyto dva faktory se zatím nejvíce podepisují na letošní úrodě zemědělců a zahrádkářů. Nadšení nesdílí ani včelaři, jejichž včelstva jsou po dlouhé zimě slabá. Tyto faktory se zřejmě promítnou i do konečných cen za med. Zda to ovlivní také ceny polních produktů, se teprve ukáže. „Podívejte se na jahody, loni už byly zralé, letos jsou ještě zelené. Chybí jim sluníčko, navíc letos výrazně ubylo včel," pronesl před několika dny nad úrodou na své zahradě v Jihlavě Jaroslav Lněnička. Ten je nejen nadšeným zahrádkářem, ale především pěstitelem kaktusů.

I když by se mohlo zdát, že ve skleníku kaktusům nic nechybí, opak je pravdou. „Letos zatím kaktusy příliš nevykvetly. To je dáno tím, že slunečních paprsků bylo zatím pomálu," vysvětlil Deníku pěstitel Lněnička.

Podobně o úrodě na své zahradě hovoří také Marie Polednová z Telče. „Přijde mi to letos všechno zpomalené. Jediné, co roste dobře, je plevel. Určitě by to chtělo více sluníčka," připojila se k Lněničkovi také Polednová. Ta v loňském roce už touhle dobou trhala zralé jahody na knedlíky. Letos si na ně ještě nějaký týden počká.

Počasí by přání zahrádkářů mohlo splnit. Podle meteorologů by v příštích dnech mělo být sluníčka více než dost. Začátkem týdne budou tropy. Teplé počasí v noci a dostatek slunečních paprsků by přivítali také zemědělci. Jindřich Pospíchal ze zemědělského družstva v Sedlejově však věří, že příroda si poradí. „Nástup je letos pomalejší, co se týče růstu kukuřice. Ale když bude teplo, svítit sluníčko, protože vody je dost, tak to příroda dožene," myslí si Pospíchal.

Mluvit ovšem o škodách, které letošní počasí napáchalo, je podle zemědělce Pospíchala předčasné. „Neviděl bych to tak tragicky. Horší to samozřejmě bude v místech, která byla přímo zasažená povodněmi, ale u nás to zavinilo pouze pomalejší nástup," zhodnotil dosavadní vývoj v úrodě Pospíchal.

Ozimy podle něj přezimovaly perfektně, menší problémy mohou nastat s bramborami. V důsledků deštivého počasí nemohli zemědělci vyjet do polí tak, jak si představovali, proto v těchto dnech vše dohání. „Pracujeme prakticky od rána do večera. Využíváme přívětivého počasí," dodal pro úplnost Pospíchal.

Také jihlavský soukromý zemědělec ze Sasova Josef Sklenář doufá, že si příroda s pomalejším rozjezdem poradí bez větších problémů. „Počasí nás omezilo například při sklízení senosečů. Začali jsme s nimi už brzy, ještě předtím, než přišly velké deště. Proto se sklizeň protáhla až na tři týdny," podělil se o vlastní zkušenosti Sklenář, který je majitelem biofarmy v Sasově. Sklenář připustil, že pozdější sklizeň sena může mít vliv na kvalitu.

Daří se hlavně plevelům

Kvůli chladnému počasí, které až do půli tohoto týdne vládlo, se také dařilo plevelům. „Doprovodné rostliny, jak se plevelům říká, předbíhají v růstu plodiny. Ale to se zase brzy vyrovná," zhodnotil zkušeným okem Sklenář.

O negativních následcích letošního počasí prý zatím nemůže být příliš řeč. „Jak velké následky přinese letošní počasí, to se teprve pozná. Je předčasné o tom hovořit. Zatím se zdráhá růst bio kukuřice, ta zřejmě bude zpožděná," zamyslel se zemědělec ze Sasova a dodal, že zhruba do čtrnácti dnů bude jasněji. Zatím to však na žádnou velkou tragédii také nevidí.