Zatímco v jiných krajích České republiky způsobil déšť škody až za stovky milionů korun, na našem území se počítají spíše na desítky. „Přesně je to 49 milionů 674 tisíc korun,“ informovala mluvčí krajského úřadu v Jihlavě Jitka Svatošová.

Rybníky a silnice

Mezi nejpostiženější okresy na Vysočině patřil v době povodní Žďár nad Sázavou a Pelhřimov. Například v Těchobuzi na Pelhřimovsku napáchal déšť škody za šest milionů korun. Poškozeny byly hlavně silnice a rybníky. „Mezi nejvíce zasažené obce na Vysočině se řadil také Prosetín na Bystřicku a Tři Studně na Novoměstsku ve žďárském okrese. Konkrétně ve Třech Studních přívalové deště poškodily kromě komunikací a rybníků také kanalizaci,“ sdělil Jaroslav Mikyna z krajského oddělení vodního hospodářství.

Déšť na Vysočině za sebou zanechal největší škody na obecním majetku. „Dosáhly 40 milionů 753 tisíc korun,“ podotkla Jitka Svatošová s tím, že na majetku fyzických osob je škoda vyčíslena na téměř 5 milionů korun. „A to především na rybnících,“ doplnila mluvčí krajského úřadu. Zbylá částka je škoda, jež byla vypočítána na poničeném majetku kraje.

Muž se utopil

Prudké přívalové deště na Vysočině mají kromě hmotných škod na svědomí také lidský život. Při povodních zemřel třiapadesátiletý obyvatel Borů na Žďársku.

Muž se vydal na motorce ve čtvrtek 2. července kolem 22. hodiny zkontrolovat svůj rybník, domů už se však nevrátil. Jeho syn ho proto začal hledat, ale na hrázi nádrže našel pouze otcův motocykl. Po muži proto bylo ihned vyhlášeno pátrání, které skončilo druhý den, tedy v pátek 3. července.

„Potápěči našli jeho tělo v pátek patnáct minut po poledni ve výpustním zařízení rybníka,“ sdělila tehdy mluvčí policie ve Žďáře nad Sázavou Petra Šmídová.