Půjde o stavby vybudované v krajském městě Vysočiny od roku 1900 do roku 2015. Stezka moderní architektury bude rozdělená celkem do čtyř časových úseků a naváže na výstavbu s názvem Funkce a styl, která se nedávno v Jihlavě konala. Zahrnovala 101 objektů, tolik jich ale v nové naučné stezce moderní architektury nebude. „Z každého období vybereme nejvýznamnější stavby, bude jich kolem třiceti. Určitě se tam objeví třeba kaple svatého Karla boromejského," vyjádřila se vedoucí jihlavského turistického centra Jana Petrůjová. Bývalý filiální dům boromejek se sirotčincem a kaplí najdou zájemci v jihlavské Křížové ulici.

Stezka moderní architektury bude zahrnovat také bývalou továrnu Adolfa Löwa, tedy dnešní budovu uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě – Heleníně nebo stavby dnes již zbouraného bývalého infekčního pavilonu jihlavské nemocnice. „Není ale záměrem vést stezku po místech zbouraných staveb. Když prezentujeme naše město, tak říkáme, že to jde o spojení architektury gotické, renesanční, ale tu moderní mnohdy opomíjíme, přitom tu máme významné a krásné objekty, které si zaslouží naši pozornost," přiblížila Petrůjová.

STYLOVÁ REKONSTRUKCE

Stezka chce upozornit také na to, že se dají významné budovy stylově rekonstruovat.
„Jde například o jihlavské kino Dukla. Když se budova citlivě upraví, může sloužit ke stejnému účelu několik desítek let. Může dojít k propojení architektur z několika období. Jde i o další objekty, jako je například rekonstrukce sokolovny, kde je dnes jihlavské divadlo DIOD. To je další důvod, proč stezku moderní architektury děláme, chceme propojit kulturní činnost s budovami, chceme upozornit, že objekty je možné využívat i dnes," informovala Petrůjová.

Nová stezka moderní architektury by měla být hotová do konce letošního roku. Bude navazovat i na stávající stezky, které Jihlava má. Jsou to naučná stezka Hornická pevnost, naučná stezka Hudební osobnosti Jihlavy, Pivovarská naučná stezka a také Hornická naučná stezka.