V rámci první etapy se za šest set tisíc vybudovala školní kuchyňka, ve které vaří sami žáci. „Tady byla kdysi dávno učebna s počítači, pak tady byl kabinet a během rekonstrukce byla celá místnost rozšířena o metr dvacet, s čímž souvisely další stavební úpravy,“ uvedl ředitel školy Richard Března v stále ještě novotou zářící místnosti. „Máme čtyři pracovní stanice se sporáky a elektrospotřebiči, myčku, dva dřezy s teplou vodou, velkou lednici,“ jmenoval dále. Vzhledem k pětileté udržitelnosti se však nějakých sedm let nesmí ztratit nic z nádobí ani příborů.

Žáci v kuchyňce vaří v rámci vyučování, během oblíbeného kuchařského kroužku, využití však prostory našly například i při projektovém dni zaměřeném na brambory. „Dříve jsme měli jeden sporák s plynovou bombou, u kterého mohly být tak dvě děti,“ pousmál se Března. Navíc už vypozoroval, že i některé chlapce práce v kuchyni baví.

Pilanesberg.
Afrika je úplně jiná planeta. Jiří Pykal mezi slony a lvy pobyl tři týdny

Pro ně budou ale přeci jen zejména nové dílny, jejichž zřízení je další etapou rekonstrukce. Už se pořizovalo vybavení v součtu téměř za půl milionu. „Nakoupily se ponky, skříně, nářadí. Máme teď třeba hoblovku, protahovačku, pokosovou pilu, ale ty samozřejmě nebudou obsluhovat žáci,“ poodhalil ředitel. Byl by rád, kdyby nová dílna trochu podpořila manuální zručnost dětí.

Práce budou trvat až do roku 2021. Nová dílna se postupem času vybuduje v místě bývalé uhelny. Místnost současné dílny pak bude sloužit jako fyzikální a chemická laboratoř. Kromě toho se také zmodernizuje vybavení počítačové učebny a zlepší se i výuka cizích jazyků.

Ve škole budou investovány celkem čtyři miliony, převážně z evropských peněz. Obec zaplatí jen pět procent, přesto je jí ředitel velmi vděčný. „Máme radost, tohle bychom si nemohli v životě dovolit. Obec dělá nyní kanalizaci a musela si vzít úvěr. Rekonstrukci ve škole totiž vždy zaplatí a peníze dostane až zpětně,“ ocenil Richard Března přístup vedení Zhoře.

Staročeské Vánoce na Michalově statku v Pohledi.
Na Michalově statku v Pohledi nemá Santa Claus šanci. Dárky nosí Ježíšek