Před nedávnem byla u lesní mateřské školy Hájenka ve Zborné dokončena nová přírodní zahrada. Její konečnou podobu si mohli prohlédnout například i zájemci, kteří dorazili na úterní den otevřených dveří. Příležitostí vidět nově upravené okolí Hájenky bude více.

„Přírodní zahradu jsme vytvářeli od loňského léta, kdy byly zahájeny úplně první práce. Postupně se zahrada budovala až do letošního podzimu a nyní je hotová. Bohužel to vyšlo takto na zimu. Jako u všech akcí tady se na realizaci zahrady podíleli kromě členů našeho sdružení také rodiče dětí, které školku navštěvují," řekla členka občanského sdružení Děti a stromy, které školku provozuje, Jana Koukalová. A dodala, že výhledově připravují další akce, na kterých si veřejnost bude moci novou zahradu prohlédnout.

Na zahradě byly během více než roku vysázeny trvalky a ovocné keře, například oskeruše, jahodníky, šípky nebo maliníky. Své místo tam také mají záhonky, kde se pěstuje zelenina pro děti na svačiny. Nechybí ani přírodní herní prvky, například balanční kláda nebo balanční stezka, tunel a brána z vrbiček nebo vodní koryto.

Nejen na sezení

„Každé místo v přírodní zahradě má své využití. Máme tam například i variabilní posezení z různých druhů dřevin, které zároveň slouží ke vzdělávacím účelům. Podle kůry na jednotlivých kusech nábytku totiž děti rozeznávají druhy dřevin," doplnila Koukalová. Časem by měla přibýt ještě jedna novinka vodní kaskáda.

Přírodní zahrada nyní slouží pro potřeby lesní školky. V budoucnu by se z ní mohla stát zahrada takzvaně ukázková, která bude vzorem pro vytváření jiných přírodních zahrad. „Je to ještě spíše v rovině plánů, uvidí se dle naší finanční situace. Ale pokud se tuto myšlenku povede dotáhnout do konce, inspiraci by u nás nás poté mohla najít veřejnost," podotkla Koukalová. Projekt podpořil i Kraj Vysočina.

Dětský lesní klub Hájenka, jak se soukromá mateřinka oficiálně jmenuje, v Jihlavě funguje od září 2011. Denně ji navštěvuje dvanáct až patnáct dětí. „Zájem o naše zařízení je slušný, ale stále máme ještě nějaká volná místa. Maximální denní kapacita je sedmnáct dětí," vysvětlila Koukalová.

Lesní mateřská školka je založena na tom, aby děti co nejvíce pobývaly venku. Využívá prvky waldorfské pedagogiky a je založena na komunikaci dle konceptu Respektovat a být respektován. „Jsme školka s rodinným prostředím, rodiče jsou hodně zapojeni do našich činností. Snažíme se také co nejvíce otevřít veřejnosti, proto pořádáme řadu akcí, kromě dnů otevřených dveřích jsou to třeba i oslavy Dne Země," uzavřela Koukalová.

ZUZANA MUSILOVÁ