V Třešti přišlo k zápisu do mateřské školy sedmdesát dětí, to je o dvacet více, než jich mohou přijmout. V sousedních Hodicích zůstalo pod pomyslnou čarou deset dětí. Ve Stonařově se jejich počet šplhá také k deseti a v Kamenici přišlo o 11 dětí více, než bylo volných míst. To je výčet pouze několika případů z Jihlavska, kdy se školky potýkají s přeplněností.

V šestitisícové Třešti se k problému některé maminky postavily podobně, jako tomu bylo v loňském roce v Brtnici. Začaly sepisovat petici. Její iniciátorkou je Miluše Navrkalová, na jejíž dítě místo ve školce také nezbylo. „Teď nám nevzali dvacet dětí a problém to bude i do budoucna. Peticí chceme docílit toho, aby se našlo trvalé řešení a situace s citelným nedostatkem míst se neopakovala," vysvětlila iniciátorka petice.

Podle Miluše Navrkalové by bylo řešením otevřít další třídu mateřské školy v Barvířské ulici, kde už jedna třída funguje, a děti, které tam chodí do první třídy, by přesunula na základní školu v ulici Josefa Hory. Dalších šest tříd je ve školce v Luční ulici.

Navrkalová chce podpisy s pomocí dalších maminek sbírat asi do 9. června. Poté je plánuje předat vedení města, které by se mělo situací zabývat o den později na zasedání zastupitelstva. „Zatím máme nasbíráno asi padesát podpisů," řekla Navrkalová.

Vedení města se situací zabývalo na jednání rady minulý týden. Konečné řešení ovšem zatím nenašlo. „Osobně bych rád vyšel rodičům vstříc, proto se pokusíme najít vhodné prostory. Je nutné brát v potaz například nároky na splnění hygienických požadavků," upozornil na úskalí při hledání vhodného místa pro další třídu školky třešťský starosta Vladislav Hynk.

Otázku mateřské školy budou mít na stole v Třešti v příštích týdnech asi hned několikrát. Na řadu přijde i na další radě města, která by se měla uskutečnit v příštím týdnu. Starosta Hynk podotkl, že do této situace se město dostalo i proto, že eviduje vysoký počet odkladů nástupu dětí do základní školy. „S touto situací se nedá dopředu kalkulovat, o odklad bylo požádáno hned u patnácti dětí," doplnil pro úplnost starosta.

V Kamenici, kde aktuálně evidují převis jedenáct dětí, si nechtějí přidělávat starosti případnou peticí a situaci už raději řeší. „Chceme předejít peticím a dalším nepokojům, proto jsme se rozhodli, že jednu třídu uvolníme v areálu základní školy," objasnila další kroky starostka městyse Eva Jelenová. Do Kamenice si už pozvali i zástupce z Krajské hygienické stanice, aby se seznámili s tím, jaké úpravy budou třeba udělat. „Úprava tříd do podoby tak, aby vyhovovala, nás bude stát asi sto tisíc korun," vypočítala starostka Jelenová.

Ve Stonařově za rozšíření mateřské školy vzplála mezi rodiči a městysem vášnivá debata už před pár lety. Ta nakonec k rozšíření školky z finančních důvodů nevedla, rodiče si museli zařídit školku v okolí. „Zatím nemám přesná čísla, ale bude jich zřejmě do deseti," sdělil starosta Plavec s tím, že zájemci už jednali o umístění například v nedalekém Pavlově.