K původně přijatým 646 klukům a holkám do MŠ Mozaika přibude ještě 38 dětí, jejichž rodiče uspěli s odvoláním na kraji. Rozhodnutí z krajského úřadu už lidé, kterých se věc týká, obdrželi.

„Kolegové zpracovali v odvolacím řízení celkem 100 žádostí,“ řekla mluvčí krajského úřadu Eva Neuwirthová.

Individuální přístup

Každé odvolání posuzovali pracovníci krajského odboru školství, mládeže a sportu individuálně podle kritérií ředitelky mateřské školy. Přednostně byly brány děti, které by měly v příštím roce nastoupit do školy. Dále to pak byly sourozenci už přijatých dětí zaměstnaných rodičů, potomci zaměstnaných rodičů a nejmenší šanci měli mladší děti nezaměstnaných rodičů. „Do mateřské školy Mozaika byly přijaty zpravidla děti, kterým budou do konce září tři roky,“ doplnila mluvčí krajského úřadu.

Při posuzování jednotlivých odvolání úředníci přihlíželi k těžké životní situaci rodiny. O problému s nedostatkem míst v mateřských školách v Jihlavě ví své i Jana Zoubková.

Řešení: Nová výstavba

„Když jsem chtěla dát syna do školky, byl to problém, ale nakonec se mi to naštěstí podařilo. Nevzali mi ho sice do školky, kterou jsme si s manželem vybrali, ale nevadí. Hlavně že jsem s ním nemusela zůstat doma,“ řekla mladá maminka.

Celou situaci s nedostatkem míst ve mateřinkách by v Jihlavě vyřešily tři nové školky. Jedna by v nejbližších letech měla vyrůst například v areálu bývalé Tesly v Havlíčkově ulici.

Na obzoru jsou i školky v Brněnské a Havlíčkově ulici Nedostatek míst ve školkách měla letos kromě krajského města i Polná. Naopak v Dobroníně, Jamném a Kostelci měli v mateřince volno.