Anička Jakoubková z Jihlavy se už nemůže dočkat, až nastoupí do první třídy základní školy. Aktovku s nejnutnějšími školními potřebami pro první školní den už má nachystanou. Na školní rok se v těchto dnech však nepřipravuje jen ona, ale také všechny školy na Jihlavsku.

Například jihlavská základní škola Kollárova letos musí budovu gruntovat více než v předchozích letech. Škola totiž během prázdnin prošla rekonstrukcí.

Nepořádek kvůli rekonstrukci

„V budově se nám měnila okna, takže jsme měli od konce července školu plnou řemeslníků. Od podzimních měsíců navíc začne zateplování fasády, takže máme začátek roku trošku nestandardní. Přípravy jsou větší než obvykle. Snažíme se pro děti nachystat třídy a školní prostředí tak, aby se jim ve škole líbilo," řekla zástupkyně ředitele základní školy Kollárova Helena Uhlířová. Škola je připravena i na prvňáčky. První den se učitelky seznamují s dětmi i s rodiči a novým školákům předávají dárečky, které pro ně má škola nachystané. „První den jsou také pasováni na prvňáčky, takže dostávají stužky a přidělují se jim šatní skříňky. Na všechny děti už se moc těšíme," dodala Uhlířová. Její nadšení sdílí i Anička Jakoubková. „Do školy už se moc těším, jsem zvědavá na paní učitelku a na spolužáky," řekla Anička.

Shon však není jen na základních školách, ale také na školách středních. Střední škola stavební Jihlava má například pro tento školní rok pro žáky připravené zbrusu nové dílny.

Stavební škola letos otevře nové dílny

„Stěhujeme se do nových dílen v Heleníně. V minulých letech jsme dílny neměli v tak dobrém stavu a měli jsme je na třech místech, teď budou dílny pro instalatéry, truhláře a všechny další obory na jednom místě," přiblížil ředitel Střední školy stavební Jihlava Pavel Toman.

Sám ředitel přiznal, že cítil, že má stavební škola v praktické výuce nedostatky. „Se školou jsme problém neměli, ale s dílnami ano. Z hlediska prostoru pro žáky a pro výuku je to nesrovnatelné. Je to výhodné i z hlediska ekonomického a logistického. Některé dílny jsme měli v nájmu, ale samozřejmě nejdůležitější je, že budou mít žáci vhodné prostory. Atraktivnost výuky naroste," přiblížil Toman.

Oficiální otevření dílen je naplánováno na 13. září, 14. září se bude konat den otevřených dveří. Areál bude pro veřejnost otevřen od 8 do 16 hodin. „Může se přijít podívat, kdokoliv bude chtít," uzavřel ředitel.