„Ze tří škol, které jsem si vybrala, jsem se dostala na dvě. Nakonec jsem si zvolila průmyslovku. Technické obory u nás v rodině mají tradici,“ usmála se školačka.

„Stávající systém je výhodou pro žáky s dobrými známkami. Na prestižní školy se dostanou ti nejlepší,“ dodala Kalabusová.

Taktika přijímání se různí

Jednotlivé školy se k přijímání žáků do prvních ročníků postavily odlišně.Například Střední škola stavební v Jihlavě neseděla s rukama v klíně a aktivně s rodiči telefonicky komunikovala. „I tím jsme zřejmě napomohli tomu, že teď máme kapacitu obsazenou,“ připustil ředitel Pavel Toman. „Jsme překvapení, ale z větší části se nám povedlo naplnit třídy bez problémů. Přijímací řízení jsme tak po dvou kolech mohli ukončit,“ sdělil ředitel Toman.

Maturitní obory mají naplněné na maximum a dokonce i s řemeslnými neměli výrazné problémy a mohli otevřít jednu třídu navíc. „Může se ale stát, že nám ještě na začátku září jeden nebo dva studenti vypadnou. Budou to už však jen drobné přesuny, které nenaruší skladbu třídy,“ zakončil Toman.

Plno hlásí i jihlavské gymnázium. „Studenty jsme museli odmítat. Sešlo se nám celkem 177 přihlášek a mohli jsme vzít pouze 90 studentů,“ řekl ředitel Miroslav Paulus. S naplněností tříd nemá problémy ani jihlavská Manažerská akademie. Kromě dvou žáků všichni přijatí pravděpodobně na školu v září nastoupí.

Trochu jiné starosti s přijímáním žáků má v těchto dnech naopak Střední škola obchodu a služeb Jihlava. Kvůli nedostatku žáků byli nuceni vyhlásit už tři kola přijímacího řízení.

Více si můžete přečíst ve čtvrtečním vydání Jihlavského deníku.