Odkaz listopadových událostí roku 1989 v příbězích, které připomínají konec totality a první měsíce demokracie, si od pátku postupně připomenou na čtyřech jihlavských školách.

Desátý ročník projektu Příběhy bezpráví měsíc filmu na školách je letos pochopitelně věnován 25. výročí sametové revoluce. Tedy událostem, které dnešní mládež zná z dějepisu nebo z vyprávění.

I proto se jí ve dvou středních a dvou základních jihlavských školách rozhodli věnovat významnější prostor. „Máme za to, že připomínat události z listopadu 1989 je pořád důležité. Do projektu Příběhy bezpráví měsíc filmu na školách se naše škola zapojila letos opakovaně, u studentů měla tato forma připomínání našich moderních dějin kladný ohlas, líbilo se jim to," poznamenala Věra Kasalová, která je koordinátorkou projektu na Střední škole průmyslové, technické a automobilní Jihlava.

Díky ní a dějepisářce Ladislavě Šenkýřové zasedne v pátek v půl dvanácté třicet druháků, kteří studují informační technologie, ke společnému sledování filmu 1989: Z deníku Ivany A.

Příběh jim může být docela blízký. Novému dokumentárnímu snímku byl předlohou autentický deník z posledního roku komunistického Československa. „Neméně důležitá je podle nás i následující beseda. Hostem bude Zdeněk Kousal, pamětník tehdejších událostí. Vzpomínky takového hosta jsou vždycky určitě odlišné od toho, co dětem říkají učitelé v běžných hodinách," dodala Kasalová.

O týden později se zastaví projekt Příběhy bezpráví měsíc filmu na školách na Gymnáziu Jihlava, dále se k němu letos přihlásily ještě Základní škola Jihlava, Kollárova a Základní škola Jihlava, E. Rošického.

Mladí lidé uvidí film Petra Jančárka Václav Havel, Praha Hrad ze zákulisí prezidentské kanceláře první polistopadové hlavy státu nebo dokument Pavla Křemena Nikomu jsme neublížil. Ten se zabývá motivy kolaborace obyčejných lidí s komunistickou Státní bezpečností a ukazuje, jak tehdejší režim korumpoval lidské charaktery.

Podle Karla Strachoty, ředitele programu Jeden svět na školách, kde projekt Příběhy bezpráví měsíc filmu na školách vzniká, je připomínání pětadvacet let starých přelomových událostí potřebné, neboť se v české společnosti prosazuje stále smířlivější pohled na předlistopadový režim. „Tím spíš je potřeba připomínat jeho zločinnou podstatu a přinášet ověřitelné informace o životě v socialistickém Československu," zdůraznil Strachota.

V tom s ním souhlasí i Věra Kasalová z jihlavské průmyslovky. „Díky aktivitám programu Jeden svět na školách můžeme dětem zprostředkovat příběhy, které by se k nim jinak nedostaly. Naše škola spolupracuje už delší dobu, považujeme to za důležité a cenné," připomenula jihlavská kantorka.

Autoři projektu Příběhy bezpráví měsíc filmu na školách připravil letos jednu novinku. „Učitelé společně se žáky pátrají po příbězích sametové revoluce ve své obci, zjišťují, kdy a jak začala, hledají dobové fotografie či novinové články, oslovují pamětníky a to vše sdílejí prostřednictvím webové mapové aplikace Naše revoluce," popsal další možný způsob zapojení do projektu jeho mediální koordinátor Filip Šebek.

Během deseti let trvání projektu se do něj zapojilo 2 100 škol v celé České republice.