Obyvatelé Větrného Jeníkova do nynějška odkládali roušky pouze doma. Museli také respektovat omezený vstup do prodejen, kde mohli být pouze dva nakupující. Místní pohostinství znovu zavedlo okénkový prodej.

To už je nyní minulostí. V městyse však stále platí některá opatření. „Lidé z Větrného Jeníkova musí stále nosit roušky tam, kde je to nařízené. Ve zdravotnických zařízeních, v autobusech hromadné dopravy a podobně. Platí tam širší územní rozhodnutí, které je dané pro celý jihlavský okres,“ upřesnil Kos.

Ilustrační foto.
Jihlava se zaměří na ty, kteří se mohou stát Jihlaváky

Opatření platila necelé dva týdny. V obci se v červenci prokázalo dvacet nemocných. Podle ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Aleny Dvořákové se situace ve Větrném Jeníkově uklidnila.

„Někteří lidé jsou ještě doma v karanténě, někteří půjdou na druhé testy a některým končí karanténa a nemoc a dostávají se do života," uvedla starostka Jeníkova Martina Lisová.

Zatímco dřív bylo nutné uzdravení prokázat dvěma negativními testy, nyní se za vyléčené berou lidé bez příznaků po čtrnáctidenní izolaci. Opakovaně se testují jen lidé s příznaky. „Na rozsáhlých studiích se zjistilo, že asi osmý den od prvních příznaků už lidé nebývají pozitivní, pokud dál nemají žádné příznaky," sdělila Dvořáková.

První případ koronavirové nákazy prokázaly ve Větrném Jeníkově testy 3. července. Příznaky pociťovali i další lidé. Hygienici dohledali desítky kontaktů každého z nakažených. Nemocné potvrdili i mimo obec. Zatím poslední nemocný spojený s Větrným Jeníkovem měl pozitivní test v neděli. Opatření platila od 8. července. Od 10. července měly děti z obce zakázané pobyty na letních pobytových táborech, na příměstské nesměly už od 8. července.

Také opatření o táborech v pondělí hygienici zrušili. „Na daném území již nepanuje zhoršená epidemiologická situace, lze konstatovat, že cílů sledovaných předmětným nařízením bylo dosaženo," uvedli hygienici v odůvodnění aktuálního nařízení. 

Starý Brněnský most si bude muset na opravu za čtyřicet milionů ještě počkat.
Oběti jihlavského šetření: nová trolejbusová trať nebo oprava Brněnského mostu