Pod rukama Petra Weisse a jeho spolupracovníků se rodí unikátní sluneční hodiny pro zoologickou zahradu v Jihlavě. Stanou se také novou českou kuriozitou.

Výroba slunečních hodin pro Zoo pěti kontinentů je téměř hotová, do zoo hodiny poputují zřejmě příští týden, kdy je Petr Weiss přímo na místě sestaví do finální podoby.

„Pozoruhodnost těchto afrických slunečních spočívá v tom, že návštěvníci jdoucí africkou zónou k pavilonu žiraf projdou jejich ciferníkem. Řešení polosu (ukazatel stínu) je sklopné a nemá ve světě obdoby," přiblížil unikátní sluneční hodiny jejich autor Petr Weiss ze Svitav.

Prostor k relaxaci

Návštěvníci, kteří budou chtít vědět, kolik je hodin, zatáhnou za lano. Tím se sklopí dřevěný okovaný polos. „Následně se objeví pravý místní čas, který je spočítán právě pro jihlavskou zoologickou zahradu," dodal Petr Weiss.

Sluneční hodiny se budou nacházet v prostoru odpočívky. S netradičním nápadem, jak jinak se dá toto místo využít, přišel jihlavský architekt Jaroslav Huňáček. „Šlo o to, abych odpočívku nějakým způsobem ozvláštnil. Pro lidi to bude zajímavá atrakce, věc, kterou by tam možná ani nečekali. Místo je pro hodiny ideální, svítí tam po celý den," vyjádřil se architekt.

Návštěvníci zoo hodiny poprvé vyzkouší po otevření pavilonu pro žirafy a africké kopytníky, tedy v dubnu příštího roku. Předání stavby pavilonu žiraf je naplánováno na začátek listopadu, do té doby tam podle vyjádření ze zoo budou hodiny určitě instalovány.

Výrobu hodin provádí Sluneční hodinářství Petra Weisse ze Svitav. Ti mají na svědomí již několik unikátních slunečních hodin. „Vyráběli jsme například nejmenší sluneční hodiny na světě v Hýslech, největší parkové sluneční hodiny v Píšti nebo první sluneční hodiny na světě, které jsou umístěné pod mořskou hladinou Rudého moře u ostrova Siyul Kebira v Africe," vypočítává rarity Petr Weiss.

Ani jeho oblíbené Svitavy ale nepřišly zkrátka. V České republice pozoruhodné a ojedinělé vitrážové sluneční hodiny ukazují čas na ulici Edvarda Beneše. Hodiny pro zoo jsou tak další v řadě unikátů. „Až vás osud zavane do jihlavské zoo, zatáhněte si za lano a vzpomeňte si Svitavy, kde se tyto sluneční hodiny narodily," vzkazuje Petr Weiss.

IVETA NÁDVORNÍKOVÁ, ZUZANA MUSILOVÁ