Tato květina se stala symbolem projektu Rozsviťme Českou republiku. „Každý den otáčí hlavu za sluncem vstříc nové naději tak, jako lidé s roztroušenou sklerózou. Sázení slunečnic na veřejných prostorech ve městě je způsob, jak dát lidem vědět o této nemoci,“ uvedla Kateřina Bémová z Nadačního fondu Impuls, který je s podporou Unie Roska iniciátorem akce.
V Jihlavě působí už deset let organizace Roska Jihlava, její předsedkyní je Jitka Večeřová. Organizace má v současné době 43 členů. „Jde převážně o starší pacienty s touto nemocí. Mladší se k nám nehlásí, už si dnes spoustu informací najdou na internetu, ale občas někdo přijde a chce poradit například ohledně léčby,“ popsala Večeřová.
Přesné evidence o tom, kolik lidí trpí v Kraji Vysočina roztroušenou sklerózou, neexistuje. MS centrum Nemocnice Jihlava, které lidem s touto diagnózou pomáhá, eviduje v současné době kolem 500 pacientů. „V celém kraji bude ale pacientů možná tisíc i více,“ myslí si Večeřová.

Hlavními aktivitami klientů jsou cvičení a plavání. „Pro nemocné jsou důležité rekondiční pobyty, kde jsou týden sami. Tam zjišťují, že si dost věcí dokážou udělat sami a pomoc druhých nepotřebují. Naučí se základní cviky, správně dýchat a vše, co je pro ně podstatné,“ dodala Večeřová. Kromě toho se klienti každý měsíc schází na pracovních terapiích, výstavách a výletech.
Mezi nejběžnější projevy nemoci patří zakopávání, brnění rukou a nohou a někdo má zhoršené vidění. Roska proto usiluje o to, aby nemocní v kolektivu alespoň na chvíli na svou nemoc zapomněli. „Zpočátku to byly debaty kolem toho, kdo co bere za léky a jak se s nemocí perou a dnes jsou to debaty o tom, kam pojedeme na výlet a co bychom mohli dělat,“ dodala Večeřová s tím, že je to příjemný posun.
Roztroušená skleróza se nedá zcela vyléčit, existují pouze léky na pozastavení nemoci. Slunečnice na záhon u hradeb vysázeli zástupci Jihlavy, klienti Rosky, ale i podporovatelé a sponzoři organizace.
