V Jihlavě se vydají zájemci se sazenicemi slunečnic do ulic Jihlavy, aby je zasadili na záhon v Hradební ulici. Happening se uskuteční příští úterý 6. června od 10 hodin.

„Osadit veřejné pozemky rozkvetlými slunečnicemi na znamení podpory lidí s RS přijdou pacienti, lékaři, sestry, představitelé města, místní firmy, Nadační fond (NF) Impuls, Unie Roska a další. Akce je veřejně přístupná veřejnosti, záštitu přebral v Jihlavě náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL),“ uvedla Jitka Večeřová, vedoucí Rosky Jihlava. Ve stejnou dobu se k sázení přidají lidé také v Praze, Českých Budějovicích, Ostravě a Teplicích.

RS je nejčastější neurologické onemocnění vedoucí k trvalé invaliditě. Neexistuje prevence, příchodu nemoci se nelze ubránit. „V současnosti nemáme lék, který by RS vyléčil. Nemoc postihuje především mladé lidi v produktivním věku a nevyhýbá se ani dětem. V populaci se rozšiřuje natolik, že pokud by člověk chtěl, určitě by ve svém okolí někoho našel,“ uvedl Radek Ampapa, neurolog z Nemocnice Jihlava.

Ti, kteří nebudou moci přijít osobně, mohou nemocné podpořit tím, že slunečnici zasadí doma a fotografie budou sdílet na Facebooku na stránkách NF Impuls.

Jihlavští mohou nemocné podpořit finančně na transparentním účtu projektu Rozsviťme Českou republiku 8888999000/2010 nebo dárcovskou sms ve tvaru DMS Impuls 30 mohou lidé posílat na číslo 87 777.