Stejně to vidí Zuzana Novotná z Jihlavska. „V restauraci si vždy dávám smažený sýr. Občas je uvnitř poznat, že je ze zmraženého polotovaru, ale i tak si vždy pochutnám. Přítel rád experimentuje a občas má fakt dobré jídlo, ale řekla bych, že převažují situace, kdy říká, si měl dát smažák taky,“ směje se mladá dívka.

Jak je to jinde na Vysočině?

V jedné restauraci na Brodsku si můžete smažák dát s poměrně netradiční přílohou. O jakou jde, zjistíte zde.

Milovníci smaženého sýru se mohou řídit podle smažákomapy, kam se dostal i jeden zástupce z Pelhřimovska. Který to je, to se dozvíte tady.

Gurmáni z Třebíčska se s Deníkem podělili o svoje tajné tipy.

Ve Žďáře nad Sázavou smažený sýr pořád stojí i méně než sto korun, víme kde.

Co se cen týká, dříve šlo o levné jídlo. Ceny sýru ale šly nahoru a smažený sýr často stojí úplně stejně jako kuřecí či vepřový řízek. Přesto se dá v bistru sehnat i pod stovku, naopak na stálém jídelním lístku restaurací může být cenovka i více než dvakrát taková.

Deník v polovině března mapoval ceny ve výhodnějším denním menu v jihlavských restauracích. Smažený sýr se tam obvykle objevuje minimálně jednou týdně.

Milovníci smaženého sýra mohou zamířit do Restaurace Eskáčko. Tam mají denně v menu smaženou goudu či smažený camembert nebo tvarůžky, k tomu hranolky a tatarskou omáčku, to vše za 169 korun. „Zájem je brutální. Při akcích jsme schopní prodat i šedesát porcí, to jedou jen smažené sýry,“ sdělila vedoucí Žaneta Tóthová.

U konkurence se ceny liší maximálně o pár desetikorun. Třeba Jihlavský Parlament nabízí smažený plátek jihočeského sýra eidam, vařené brambory s máslem a tatarskou omáčkou za 189 korun, což je cena včetně polévky. The Legends - Restaurant & Pub má cenu za smažený sýr, hranolky a tatarskou omáčku 155 korun. Ještě o deset korun méně stojí Na Hradbách.

Stejnou cenu má Smíchovská restaurace, kde servírují místo hranolek brambory. „Když je smažený sýr na denním menu, je o něj větší zájem než o jiná jídla," porovnala majitelka restaurace Iva Pešáková. „Všechna jídla máme za podobnou cenu, sýr je u našeho dodavatele o hodně levnější než maso,“ uvedla k ceně. Restaurace Venuše má v nabídce smažený sýrový mix, vařené brambory a tatarskou omáčku za 159 korun, cena je včetně polévky.

Kdo by snad usuzoval, že mimo krajské město budou ceny jiné, měl by pravdu jen částečně. Deník našel smažený sýr v denním menu například v loucké Hospodě U Procházků, kde je s hranolkami a okurkou za 135 korun včetně polévky. V Radniční restauraci Brtnice pak mají smažený sýr, hranolky a tatarku za 159 korun, takzvané sýrové duo s americkými bramborami a tatarkou pak je o deset korun levnější.

Milovníci smaženého sýra si mohou na Jihlavsku vybírat. Na jídelních lístcích v restauracích nechybí. | Video: Deník/Martin Singr

Nabízí se i možnost zkusit „smažák“ trochu jinak, Zverimex BistroBar nabízí smažený sýrový špíz, vařené brambory a tatarskou omáčku za 185 korun. Lákavě zní také hermelín v bramborovém kabátku na míchaném zeleninovém salátu s francouzským majonézovým dresinkem, a rozpečená bageta s bylinkovým máslem za 149 korun v Gambrinus Street. Sýr se šunkou, brambory a tatarskou omáčku pak nabízí Guesto za 187 korun nebo Restaurace Zezulkárna za 140. V Namaste Himalaya si pak může host objednat smažené kuličky z domácího indického sýra a brambor ve špenátové omáčce za 130 korun.

Cena smaženého sýru v polední menu ve vybraných restauracích v půlce března:

Jihlavský Parlament - Smažený plátek jihočeského sýra eidam, vařené brambory s máslem a tatarskou omáčkou + polévka 189 Kč
Restaurace Eskáčko - Smažená gouda, hranolky, tatarská omáčka 169 Kč; Smažený camembert/tvarůžky, tatarská omáčka 169 Kč
The Legends - Restaurant & Pu - Smažený sýr, hranolky, tatarská omáčka 155 Kč
Zverimex BistroBar - Smažený sýrový špíz, vařené brambory, tatarská omáčka 185 Kč
Gambrinus Street - hermelín v bramborovém kabátku na míchaném zeleninovém salátu s francouzským majonézovým dresinkem, rozpečená bageta s bylinkovým máslem 149 Kč
Smíchovská Restaurace - Smažený sýr, brambory maštěné sádlem, tatarská omáčka 145 Kč
Restaurace Venuše - Smažený sýrový mix, vařené brambory, tatarská omáčka + polévka 159 Kč
Na Hradbách - Smažený sýr, hranolky, tatarská omáčka 145 Kč
Guesto - Smažená gouda se šunkou, vařené brambory, tatarská omáčka 187 Kč
Restaurace Zezulkárna - Smažený sýr se šunkou, vařené brambory/hranolky, tatarka 140 Kč
Hospoda U Procházků Luka nad Jihlavou - Smažený sýr, hranolky, okurka + polévka 135 Kč
Radniční restaurace Brtnice - Smažený sýr, hranolky, tatarka 159 Kč; Smažené sýrové duo, americké brambory, tatarka 149 Kč