Lidé na některých místech Vysočiny jsou od čtvrtečního rána bez proudu. O omezení dodávek elektrické energie informuje společnost EG.D, původně E.ON.

V jihlavské v ulici Křižíkova řidič osobního vozidla zřejmě při neopatrném couvání dostal s autem smyk a  spadl s vozidlem do řeky.
Sněžení na Vysočině: auto v řece v Jihlavě i stojící kamiony u Želetavy

Výraznější problémy jsou na pomezí jižních Čech a Vysočiny, kde je zhruba 1200 odběratelů bez dodávek elektrické energie. „Na opravách od rána pracujeme. Vzhledem k silné sněhové pokrývce předpokládáme, že poruchy na venkovním vedení mohou během dne ještě přibývat,“ informoval Roman Šperňák, mluvčí společnosti.

Vlivem hustého a vytrvalého sněžení ze středy na čtvrtek evidují na svém distribučním území dvanáct poruch na vedení vysokého napětí. V naprosté většině tyto poruchy způsobily pády stromů, které nevydržely zátěž mokrého sněhu, do vedení. Omezené dodávky elektrické energie má přibližně 3200 domácností.

Největší problémy jsou v Jihomoravském kraji v okrese Brno-Venkov, kde je aktuálně bez dodávek elektrické energie přibližně 2 000 domácností v okolí obce Mokrá-Horákov.

Nehoda kamionu. Ilustrační foto
Na vysočinské D1 boural v noci kamion. Zůstal vzpříčený přes všechny pruhy

Od rána policisté na Vysočině zaznamenali celkem osm dopravních nehod. Jde o dobu mezi šestou a desátou hodinou dopolední. Ke zranění osob podle aktuálních informací nedošlo. Také přijali pět oznámení týkající se komplikací na komunikacích.

Na Chotěbořsku došlo před půl devátou dopoledne ke střetu vozidla a traktoru. Ke střetu dvou vozidel došlo také u Hamrů nad Sázavou. Na silnici u obce Záhoří na Pelhřimovsku spadl na nákladní auto strom. K nehodě došlo krátce před jedenáctou hodinou dopolední. Nikdo se při tom nezranil.

„I nadále je nutné dbát při jízdě zvýšené opatrnosti. Silnice mohou být namrzlé, nebezpečí smyku hrozí také například na úsecích s uježděnou nebo rozbředlou vrstvou sněhu,“ varovala řidiče policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Je nutné, aby řidiči zejména přizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky, adekvátně snížili rychlost jízdy, věnovali se plně řízení, dodržovali bezpečnostní vzdálenost mezi vozidly a v neposlední řadě vozidlo před započetí jízdy očistili od sněhu, včetně zajištění dostatečného výhledu z automobilu, radí policisté.

Sníh komplikuje situaci i v Jihlavě. Z důvodu odstavování kamionů pro společnost Kronospan přímo na silnici před jejich areálem mají linky 3 a 12 městské hromadné dopravy od deseti do dvaceti minut zpoždění. Situaci řeší Městská i státní policie.

Jihlavští hokejisté zvládli duel v Prostějově. Vyhráli 5:3.
Úspěšný start. Dukla porazila i díky Pekrově hattricku Prostějov

K popadaným stromům vyjížděli hasiči nejčastěji na Jihlavsku. „Odstraňovali je například u Stáje, Polné, Studnic, Batelova nebo u obce Třeštice,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. Všechny události se obešly bez zranění.

Na celé území Vysočiny platí od čtvrtečního večera do pátečního dopoledne výstraha před tvorbou náledí. „Naše zimní údržba zůstává v pohotovosti a pokračuje v zajišťování sjízdnosti našich silnic a dálnic," sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.