Pro skiareál Šacberk na okraji Jihlavy začala v pátek dvě hodiny po poledni nová sezona. Vlastně ve stejnou dobu začínaly školákům vánoční prázdniny, a tak mezi lyžaři nemohla mládež chybět.

Mezi prvními sjel čerstvě upravenou sjezdovku dvanáctiletý jihlavský školák Alex Vlach. „Při první jízdě jsem se trochu bál, ale jelo to pěkně. Vánoční prázdniny na lyžích budou fajn," říkal u turniketu.

Šacberk se podařilo zdejší partě nadšenců v čele s Pavlem Havlíčkem zasněžit díky mrazům z minulých dnů. Ještě dopoledne kmitala po sjezdovce rolba, odpoledne ji vystřídali milovníci lyží a snowboardů.

Jaroslava a Ondřej Králíkovi sledovali pozorně vývoj počasí od začátku týdne. „Čtvrteční zpráva, že se v pátek ve dvě odpoledne začne jezdit, mi udělala radost," pojmenoval příčinu své netrpělivosti Ondřej Králík.

O pár minut on i jeho manželka věděli, že čekání i okamžitá cesta do skiareálu na okraji jihlavské místní části Zborná měly smysl. „Sníh je výborný," pochvalovala si první jízdu nové zimy Jaroslava Králíková.

Spokojenost vyzařovala i z provozovatele skiareálu Pavla Havlíčka. S přípravou střediska na lyžování letos začal na konci listopadu. Pak po první oblevě plánoval, že by vlek mohl spustit stejně jako loni, tedy 13. prosince.

Nakonec musel start sezony ještě o jeden týden odložit, ale i to považuje za úspěch. „Lidi většinou stejně přijdou až o Vánocích, i když jsme rádi i za tyhle nedočkavce, pro které se naopak snažíme začít s lyžováním dřív. Myslím, že týdenní zpoždění proti loňsku není problém," říkal Pavel Havlíček.

Po pátku věří, že zahájenou sezonu nezastaví ani další oteplení, které je ohlášeno na svátky. „Poslední předpověď je příznivější, ty osmičky nad nulou už tam nejsou," poukázal na korekci v předpovědi počasí.

A sází i na solidní množství sněhu, který se díky mrazům podařilo přichystat. „Je tady padesát centimetrů, sjezdovka je v dobré kondici," dodával Pavel Havlíček.

V pátek se také poprvé zakouřilo z komína přilehlého skibaru. „Na lyžaře se těšíme, jsme připraveni," říkal provozovatel skibaru Karel Batelka. Ani on se nebojí, že příští oteplení dění na Šacberku přeruší. „Teď už se sezona rozběhne naplno," dodal.