Stovky kilometrů stop pro běžkaře na sebe navzájem navazují, sjezdovky jsou denně v provozu a zasněžená pole a louky jsou velkým lákadlem pro vyznavače čím dál oblíbenějšího snowkitingu, tedy jízdy lyžaře či snowboardisty taženého drakem. Novoměstsko je právě pro tento sport jako stvořené.

„Kolem Nového Města na Moravě je spousta otevřených plání bez jakýchkoliv překážek. A navíc tam často fouká vítr, který je pro snowkiting důležitý," poznamenal Martin Havlík ze Žďáru nad Sázavou, který se tomuto sportu věnuje už šestnáct let.

Ten, kdo má svůj kite – nebo také hezky česky svého draka, se vyhne dlouhým frontám u vleků a obejde se i bez vyjetých lyžařských stop. Potřebuje jen trochu sněhu, příznivý vítr a několik desítek metrů holé pláně bez překážek – stromů či sloupů elektrického vedení. „Pokud někdo s tímto sportem začíná, musí si pořídit i základní vybavení. Kromě sjezdových lyží je zapotřebí ještě také bederní nebo sedací trapéz, to je ta část, kterou je člověk připoután k drakovi, a samozřejmě drak samotný," informoval Martin Havlík. „A zapřísáhlí snowboardisté si místo lyží mohou připnout snowboard," dodal Martin Havlík.

Snowkiting vypadá poměrně jednoduše, ale ani ten, kdo je s lyžemi na sjezdovce doslova srostlý, nedokáže okamžitě spolupracovat s drakem. Odborníci radí nezačínat jako samouk, ale najít si raději dobrého učitele.

„Je lepší začít výuku s instruktorem, člověk se tak vyvaruje větších chyb, kdy to může opravdu hodně bolet. A taky ho to může stát dost peněz, pokud se mu podaří hned své vybavení rozbít. Je lepší začít s někým, kdo poradí a naučí," potvrdil Martin Havlík.

Existují sporty, které mají svou letní a zimní alternativu. Takový je například powerkiting – druh sportovní aktivity, při níž se používá tažný drak). Na sněhu se pak jezdí snowkiting, v létě na vodě zase kitesurfing. Základem je vždycky drak čili kite.

NA SNĚHU I NA VODĚ

„V poslední době je čím dál více oblíbený kitesurfing. Člověk má totiž jistotu, že vodu najde téměř vždy a kdekoliv. Zatímco sněhu v posledních letech bylo pomálu," vysvětlil Martin Havlík.

I přes velkou oblibu letní verze powerkitingu, ani tu zimní sportovní nadšenci nezanedbávají. A co je na snowkitingu nejkrásnější? „Když je slunečné počasí, fouká vítr a je dostatek sněhu, pak je to skvělé. Díky drakům může člověk jet kam chce. Nahoru, dolů, po větru i proti větru, může jet na výlet nebo si vyzkoušet nejrůznější skoky a figury. Všechno jde, snowkiting znamená dokonalou svobodu," vyznal se z lásky k tomuto sportu Martin Havlík.