Zajezdit si v terénním autě, zhlédnout závod v offroadech, seskok parašutistů, demolition show a jízdu po kolmé stěně. To všechno budou moci zájemci spatřit v sobotu v areálu bývalého vojenského areálu v Pístově u Jihlavy. Tam se také dozví, jak auta projíždějící se mimo silnice mohou být přírodě nápomocná.

Kromě aut totiž chtějí organizátoři akce lidem ukázat, jak jízda v terénním autě, pomáhá krajině a živočichům v ní žijící.

„Spoustu živých organismů si zvyklo žít v prostředí, kde jezdila těžká auta, jako je například vojenský areál. Jakmile ale tato aktivita ustane, krajina zaroste a organismy mizí. Díky offroadům se to ale nestane, a to je žádoucí pro mnoho živočichů, jako je například žábronožka nebo listonoh, určité druhy vos, ale i některé rostliny," vysvětlil biolog Jan Dvořák, který se snaží o udržení přirozeného prostředí pro živočichy v okolí pístovského areálu, v čemž mu pomáhají milovníci jízdy v terénních autech.

Mezi nimi je i Tomáš Kratochvíl. „Tímto se pro nás pojí příjemné s užitečným. Chceme jezdit legálně a místní areál nám to umožňuje. Jinak to zde není příliš možné, protože pozemky jsou zemědělsky využívané nebo osídlené," uvedl Kratochvíl.

Sobotní akce pro veřejnost má nejen přiblížit, jak jízda aut mimo silnici přírodě napomáhá, ale má i pomoci s finanční údržbou biotopů. Offroad akce na pomoc přírodě se koná již potřetí. Letos se jí zúčastní 73 posádek.

„Počet závodníků i návštěvníků se každým rokem zvyšuje. Loni bylo příchozích přes dva tisíce. Letošním lákadlem je účastník mistrovství Evropy v Off Road Trial, který přijede se svým prototypem. To je takový pavouk, co leze po kolmých stěnách. Tuto extrémní jízdu bude předvádět každou hodinu," zmínil Kratochvíl. Na loňské akci se ukázal padesátimístný tank, předloni tatrovka se šesti koly.

Letos se příchozí budou moci v terénních autech i sami projet, a dokonce si i vyzkoušet, jaké to je, takové auto řídit. Kromě závodů je ve třináct hodin čeká i atraktivní demolition show, ve které se auta budou přejíždět. Na své si ale přijdou i děti, které se mohou projet na čtyřkolkách, zabagrovat si, projet se na koních či zaskákat si na trampolíně. Pro malé i velké budou připraveny i různé soutěže. Večer návštěvníky čeká vyhlášení výsledků závodu a koncert kapely Katr.

Akce v sobotu začne již v devět hodin a potrvá až do půlnoci. Vstupné na celou akci je 190 korun.

Pozemek, na kterém mohou terénní auta jezdit, má 70 hektarů. Tím, že jízda krajinu narušuje, pomáhá zachování její rozmanitosti. Přestože auta některé živočichy přejedou, stále se jich díky nim více rozmnoží, a tím pomohou k zachování celých živočišných populací.

Ivana Holzbauerová