„Denní stacionář je vhodným místem pro seniory a dospělé osoby se zdravotním postižením z Luk nad Jihlavou a okolních obcí, kteří nemohou nebo nechtějí být doma sami. Tito lidé se dostanou do společnosti svých vrstevníků a bude jim umožněno plnohodnotné a aktivní trávení volného času," uvedla Radka Běhalová z jihlavské Charity.

Pobyt v denním stacionáři je řešením a pomocí i pro ty, kteří denně pečují o člena rodiny. Umožní tak pečující rodině docházet do zaměstnání, případně získat čas pro své osobní potřeby.

Pracovníci stacionáře pomohou klientům zvládat běžné pečovatelské úkony. Například pomohou při osobní hygieně, pomohou s jídlem a připraví také různé aktivizační činnosti. „Půjde o ruční práce, besedy, rehabilitační cvičení. Klienti se dostanou do společenského prostředí," dodala Běhalová.

K využití bazén

Návštěvníkům stacionáře bude k dispozici terapeutická místnost, kuchyň s jídelnou, obývací pokoj, rehabilitační místnost s bazénem, odpočinková místnost a terasa. Budou zde také k dispozici kompenzační a rehabilitační pomůcky jako jsou například vozíky, chodítka, sedačky, polohovací lůžko, míče, podložky, masážní pomůcky a další.

Stacionář bude v provozu od pondělí do pátku od 7 do 16 hodin.

Druhou sociální službou, která od začíná v Lukách fungovat, je nízkoprahový klub Maják.

Ten bude poskytovat bezpečný prostor, podporu, pomoc a informace mladým lidem ve věku od 11 do 26 let. „Bude vytvářet takové podmínky, aby mladí byli schopni a ochotni podílet se na řešení svých problémů a lépe se s nimi vyrovnávali," popsala Běhalová.

Zaměstnanci nabídnou klientům poradenství, hernu pro setkání s přáteli nebo relax. Dále je tu hudební zkušebna, taneční sál, výtvarná místnost, počítačová místnost, fotbálek a další. Tato služba je anonymní, bezplatná a diskrétní.

Klub funguje od pondělí do pátku mezi desátou a osmnáctou hodinou.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Krajem Vysočina.