Zamračené deštivé počasí posledních dnů způsobuje, že se slunce ukazuje méně, než na tuto dobu bývá zvykem. Podle Milana Váni, vedoucího observatoře v Košeticích, meteorologové letos zaznamenali oproti loňsku výrazný pokles hodin slunečního svitu. „Zatímco v loňském roce v období od ledna do května slunce svítilo celkem 768,7 hodiny, letos to za stejný čas bylo pouhých 429,5 hodiny, což znamená, že slunce v každém měsíci svítilo podstatně méně než vloni," přiblížil Váňa.

Za letošek jsme si slunečních paprsků nejméně užili v lednu, kdy se ukázaly na pouhých 17,9 hodiny. Nejvíce nás naopak hřály v dubnu, a to rovných 140 hodin.

Lidem, kteří se bez sluníčka neobejdou, tedy nezbývá, než v těchto šedivých dnech zajít do solária. A že zájem o ně stoupá, potvrdila provozovatelka jednoho z jihlavských solárií Jana Kadlecová. „Je pravda, že k nám v současné době chodí více lidí. Možná jich je až o polovinu více než v minulých měsících. Říkají mi, že se jdou konečně ohřát a  samozřejmě nabrat nějakou tu barvičku," řekla Kadlecová.

Zajímavostí podle ní je, že solária nenavštěvují pouze ženy, ale také počet mužů, kteří k ní do salonu chodí, neustále narůstá. Mít opálenou kůži už nechtějí mít pouze ženy, ale i pánové. „Samozřejmě, že jich je méně než žen, ale jít do solária už pro ně není takové tabu," pravila Kadlecová.

Solárium však lidé nevyhledávají pouze kvůli zamračené obloze, ale také proto, že se blíží sezona letních dovolených. „Já jsem do solária začala chodit před měsícem, protože za čtrnáct dní jedu na dovolenou a nechci se hned první dny spálit," řekla návštěvnice solária Petra Kapounová z Jihlavy.

Podle ní je díky soláriu kůže na slunce více zvyklá, a Petra tak může na dovolené trávit více času na sluníčku. „Vím, že solárium asi není moc zdravé, ale v tyto dny, kdy sluníčko skoro nevyleze, se tam vyloženě těším," dodala Kapounová.

Aby solária nalákala zákazníky, vymýšlí pro ně nejrůznější věrnostní programy. Minuta v soláriu se proto může pohybovat v ceně od deseti až do dvaceti korun. „Nejvíce na dračku jdou samozřejmě permanentky, protože pak solárium vyjde výhodněji, a když sem někdo zajde, má v plánu chodit pravidelně," dodala Kadlecová. Kvůli nedostatku slunečního svitu se u některých lidí může objevit deprese.

Délka slunečního svitu výrazně ovlivňuje lidskou psychiku. „Část mozku totiž funguje jako jakási fotobuňka. Lidem, kteří jsou na nedostatek slunce citliví, bych v ideálním případě doporučila v těchto dnech odcestovat někam do teplých krajů, kde naberou potřebnou energii," vyjádřila se psycholožka Aneta Nováčková. Odborníci doporučují speciální lampu, která od depresí může pomoci.