Solární elektrárna nesmí být v městské památkové rezervaci podle zákona a to ani v podobě inovativních solárních tašek, které na první pohled vypadají celkem obyčejně. Týká se to přitom nejen památkově chráněných staveb. „Je potřeba si uvědomit, že Jihlava patří mezi historická sídla s nevyčíslitelnou historickou hodnotou,“ podotkla vedoucí oddělení památkové péče Dana Závodská.

Podle ní nesmí umisťováním alternativních zdrojů energie v chráněných územích a na kulturních památkách docházet k rezignaci na ochranu a zachování architektonického dědictví. V ochranném pásmu jihlavské památkové rezervace pak být panely mohou, nesmí být na nemovité kulturní památce nebo rušit pohledově.

Volební okrsek 49 se během druhého dne senátních voleb ocitl pod drobnohledem.
Ovlivňování senátních voleb v Jihlavě? Byla to lidská chyba, tvrdí komise

Památkáři se snaží najít řešení, které trvale nepoškodí nemovitosti. V Jihlavě je podle Dany Závodské komplikované, že majiteli nemovitostí v centru jsou často soukromníci nebo firmy, které nemají s Jihlavou nic společného a chtějí budovu co nejlépe komerčně využít. „Mnohem víc pochopení nacházíme u Jihlavanů, kteří jako místní mají k městu a jeho památkám mnohem lepší vztah,“ uzavřela Závodská.