Zastupitelstvo města Jihlavy neodsouhlasilo příspěvek 250 tisíc korun pro soukromou mateřskou školu Meruzalka, která vznikne v Jihlavských terasách. Návrh neprošel, přestože nová školka částečně pomůže vyřešit problém s nedostatkem volných míst v jihlavských mateřinkách. Rozhodnutí zastupitelstva se podepíše na výši školného, které oproti původním plánům zřizovatele o něco podraží. „Když přišel na řadu tento bod, rozvířila se diskuse na téma, jak dalece má město finančně podporovat soukromé školky. Přestože se neustále řeší nedostatečná kapacita školek v Jihlavě, návrh na podporu školky neprošel o jeden hlas," řekl k tomu náměstek primátora Rudolf Chloupek (ČSSD).

Meruzalka město žádala o příspěvek ve výši 50 tisíc korun na provoz školky v roce 2013, dále o jednorázovou výpomoc ve výši 300 tisíc na vybavení a pomůcky, do návrhu pro zastupitele se ale nakonec dostala částka 200 tisíc. Celkově tedy šlo o 250 tisíc. „Rozhodnutí bereme na vědomí a musíme se tomu přizpůsobit. Nikomu však nic nezazlíváme, prostě to jen nevyšlo. Pro nás to znamená jediné, náklady musíme přenést na rodiče," uvedl za mateřskou školu Jiří Vondráček.

Pokud by město na provoz školky přispělo, vyšlo by školné na 1 500 korun. Nyní musí rodiče kalkulovat s částkou 2 000 korun, k tomu ještě musí připočítat asi osm set korun za stravné.

Mateřinka Meruzalka zahájí provoz v září, zatím otevře jednu třídu pro pětadvacet dětí. Třída bude dočasně umístěna v prostorách vzdělávacího střediska, které kvůli tomu prochází odpovídajícími stavebními úpravami. „Prostory určené pro mateřinku se ještě rekonstruují a do září se to nestihne. Proto jsme zvolili tuto alternativu. Až se vše dokončí, školka se přestěhuje, a dojde také k rozšíření její kapacity na padesát míst," doplnil Vondráček s tím, že školka má ještě několik volných míst.

Jihlava se už několik let potýká s nedostatkem volných míst v mateřinkách. Přestože se kapacita zatím podařila navýšit asi o dvě stě míst, stále to nestačí. Převis dětí v mateřinkách není jenom jihlavským problémem, řeší ho v podstatě ve všech městech a větších obcích v celém jihlavském okrese.

ZUZANA MUSILOVÁ