Kdo chce vidět betlémy v třešťských domácnostech, má dnes poslední možnost. Více než měsíc měli návštěvníci šestitisícové Třeště možnost nahlédnout do třinácti rodin a na dalších pět veřejných míst, kde byly vystaveny unikátní ručně vyráběné betlémy. Nyní se opět až do 26. prosince 2016 uzavírají.

Podle jednatelky Spolku přátel betlémů v Třešti Marie Roháčkové vlny návštěvníků neustupovaly ani v posledních týdnech. Největší nápor byl ihned po vánočních svátcích, ale i poslední víkend byl nabitý. „Poslední lednový víkend byl pro nás ještě náročný. Spoustu lidí přišlo s tím, že se dozvěděli, že máme otevřeno posledních pár dní, tak to chtěli ještě stihnout," podotkla Roháčková.

Ta se také svěřila s tím, že při té velké vlně s manželem nestíhají návštěvníky počítat. „Ale koncem loňského roku nám jeden den počítal návštěvníky soused. Tuším, že to bylo 29. prosince. Potom nám říkal, že spočítal, že k nám přišlo během jednoho dne přes 280 lidí. Představte si, že vám během dne projde domem tolik lidí," připojila postřeh z letošní Betlémské cesty Roháčková.

Filipíny, Korea

Autobusy plné Němců a Rakušanů jsou každoroční tradicí. V letošním roce ovšem Roháčkovi evidují také návštěvníky z Filipín, Spojených států amerických, Koreje a dalších zemí. „Přijeli lidé opravdu z různých koutů světa," dodala Roháčková s tím, že už se těší, až zase zájem na několik měsíců opadne.

Lidé, kteří se budou chtít jít podívat na betlémy v průběhu celého roku, budou mít možnost nahlédnout do Schumpeterova domu, kde je stálá expozice.

„Ze stálé expozice betlémů zmizí pouze doprovodná výstava Vánoce z křišťálu, zbylá kompozice betlémů bude k vidění po celý rok. Když někdo přijde do informačního centra, bude mu umožněn vstup," uvedla Michaela Marešová z kulturního odboru města Třeště.

Přesnou návštěvnost město Třešť spočítanou nemá, detailnější informace se dozví na schůzce s betlémáři, která je v plánu za dva týdny. „Když jsem se s betlémáři o posledním víkendu bavila, tak mi říkali, že návštěvnost byla kolem několika stovek denně," popsala Michaela Marešová s tím, že má informace o autobusové výpravě například až ze Španělska.

Betlémářství v Třešti má ve městě dlouho tradici, více než 220 let. Rok co rok staví své betlémy v prostorách bytů, někteří tradičním způsobem, někteří se každoročně snaží o změny a experimentují tak, aby byl betlém co nejrozmanitější. „Figurky jsou dědictvím z generace na generaci a každá další generace přidává do společného rodinného betléma nové figurky, nový směr a způsob vyřezávání," popsala Marešová.

Třešťské betlémy nejsou jenom inscenací biblického příběhu, ale také obrazem života, oblečení a tužeb prostého lidu. Odrážejí životní zkušenosti tvůrců, a proto je velmi cenný i jejich kulturněhistorický význam.

Každý betlém má svá specifika. Některý je významný svojí rozlohou, jiný má v depozitáři vzácné figurky z let počátku betlémářství v Třešti. „Někteří mají figurky mapující i současné lidičky z města. Jiné zase mají stavební prvky, které kopírují zašlé časy řemeslníků z města. V některých jsou postaveny historické budovy, jako je synagoga nebo zámek. Jsou tu i budovy, které již ve městě dávno nejsou. V některých je takzvaný lončoft, krajina, která rámuje betlém v horizontu," dodala Marešová.

Den před koncem roku 2015 byla Betlémská cesta zapsána na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.

Mezi lidmi je více v povědomí seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Faktem je, že pokud má být nějaký kulturní prvek zapsán na seznam UNESCO, musí mu předcházet zápis právě do seznamu tradiční lidové kultury.