Slovo nepovinné v tomto případě znamená, že je organizátoři v jednotlivých zemích zařadit do programu závodu mohou, ale nemusí.

Ráda bych vám přiblížila první ze tří volitelných disciplín, kterými jsme se rozhodli doplnit nedělní finálový závod. O tom, která disciplína to bude, jsme nemuseli dlouze přemýšlet. Jedná se totiž o opravdovou adrenalinovou podívanou – totiž Spring Board.

Spring Board je královskou disciplínou dřevorubeckých sportů a toto označení nezískala náhodou. Do upevněného, 280 centimetrů vysokého kmene závodník nejprve vyseká kapsu pro první prkno, tak zvaný spring board. Postaví se na něj a začne vysekávat kapsu pro druhé prkno. Na to opět vystoupí, aby přesekal nahoře upevněný špalek o průměru obvykle 27 až 30 centimetrů. Ti nejlepší „dají" tuto disciplínu v čase kolem 70 sekund, což už se dle mého názoru blíží k limitu možností lidského těla.

Pokud se tedy přijdete v červnu do amfiteátru podívat, rozhodně si tuto disciplínu nenechte ujít. Bude se vám tajit dech.

V některých závodech může být zařazena i jednodušší varianta – pouze s jedním prknem a kmenem „jen" 170 centimetrů vysokým. Eurojack Jihlava 2012 je ale historicky první v České republice a pro nás organizátory jde o jedinečnou možnost dokázat, že do Evropy rozhodně patříme a že se v ní neztratíme. I proto bude Spring Board v Jihlavě rovnou v té největší obtížnosti, to je na dvě prkna.

JACQUELINE SÍLOVÁ
(Autorka je spolupořadatelka.)