V kostele svaté Anny, který stojí na stejnojmenném hřbitově v Telči, se od minulého týdne nekonají žádné mše. Dokonce i smuteční obřady musely být přesunuty do několik stovek vzdáleného kostela Matky Boží u Staroměstského rybníka, případně do jiných telčských kostelů.

Může za to vichřice z minulého týdne. Stromolezci totiž na hřbitově stále odstraňují několik popadaných stromů, které poškodily řadu pomníků a náhrobků.

„Samotnému kostelu se naštěstí nic nestalo. Stromy padaly kolem a vyhnuly se mu," neskrýval úlevu starosta Telče Roman Fabeš. Odstraňování škod na hřbitově podle něj potrvá nejspíše až do konce týdne. „Lidé nemusí mít strach, správa hřbitova se nyní o vše stará a hroby zalévá," uklidnil majitele hrobů telčský starosta. Zatím nebylo nutné na hřbitově pohřbívat, takže dvě rozloučení, která se měla v minulých dnech konat v kostele na hřbitově, byla přesunuta jinam.

Není možné použít techniku

Podle vývěsní tabule, která je na zdi hřbitova upevněna, se však tento pátek jedno pohřbívání na hřbitově přeci jen uskuteční. Dovnitř ovšem budou moci pouze smuteční hosté, nikoli široká veřejnost. „Poškození stromů je značné a stále hrozí nebezpečí pádu. Proto stále není možné hřbitov otevřít pro veřejnost," uvedl pro úplnost starosta Fabeš.

V úterý kolem poledne se skrze dřevěnou branku hřbitova dívala také Marie Nechvátalová. „Chce se mi brečet, když to vidím. Taková spoušť. No ale tak snad to nebude tak hrozné, až to znovu otevřou," věří v nápravu seniorka.

Vzhledem k tomu, že není možné použít techniku, vše se musí dělat ručně jen za pomoci horolezeckého vybavení. Proto mají nejvíce práce v těchto dnech právě stromolezci. „Teď jim do toho navíc třikrát vletěly roje včel, které byly ve stromech, takže museli práci přerušit," přiblížil další komplikace Fabeš. „Od roku 1992, kdy nám tady na náměstí ulétla střecha, podobnou situaci nepamatuji," podotkl k síle vichřice z minulého týdne Fabeš, který doufá, že už si to Telč vybrala, a další případné bouřky už tolik škody nenadělají. Například nedělní bouřka ve městě nezlobila, vítr ulámal jen větve.

Největší škody ovšem na Telčsku nadělal vichr v lesích. Město proto zakázalo veřejnosti vstupovat do lesů postižených kalamitou. Zákaz je prozatím na dva měsíce. „Zatímco většinou nás od podobné pohromy ochrání Javořice, tentokrát tomu tak nebylo. Nejvíce je to vidět od pásu lesů mezi Horní Myslovou a Řídelovem," podotkl starosta Fabeš, který má z meteorologické stanice v Kostelní Myslové informaci, že bouře byla provázena větrem o rychlosti 111 kilometrů v hodině, což dosahuje síly vichřice.

Stromy padaly také v zámeckém parku. Kastelána Bohumila Norka nejvíce rozčílilo, že se lidé během bouřky pod stromy schovávaly. „Lidé jsou nezodpovědní, schovávali se pod stromy, takže jsem na ně z bezpečného místa křičel, ať se jdou schovat jinam, že nejsou v bezpečí," kroutil hlavou nad nerozvážností některých kastelán Norek.