Vojtěch Slouka z družstva Název týmu, kterého do krajského kola středoškolského klání piškvorkářů z celé Vysočiny vyslalo Gymnázium Třebíč, sice v semifinále dohrál před časovým limitem, ale spokojeností nad svým výkonem nezářil. Přesto si dílčí stav v boji o postup do finále pochvaloval a po chvíli se svými spolužáky mohl usednout k závěrečným bojům ve světě křížků a koleček.

V prostorách jihlavského gymnázia se v pátek sešla vysočinská piškvorkářská elita. Krátce po poledni bylo jasné, že přesně za týden v celorepublikovém finále na půdě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno bude Vysočinu reprezentovat právě v úvodu zmíněný Název týmu z Třebíče. Třebíčské gymnázium tak úspěšně obhájilo loňské krajské prvenství , když v Jihlavě vyhrálo a do celostátního finále v Brně postoupilo družstvo Ani za prase.

Postupová piškvorkářská soutěž s názvem pIšQworky 2012 se letos koná popáté. Nápad na jedné straně vyvolal vlnu zájmu na středních a základních školách. Spojení s prestižní vysokou školou způsobilo, že pro ty nejlepší jsou piškvorky něčím víc než pouhou kratochvílí o školních přestávkách nebo během nudných vyučovacích hodin. „Piškvorky rozvíjejí u studentů celou řadu důležitých předpokladů, které se pak mohou hodit při studiu," poznamenala Simona Kadlčíková, středoškolská profesorka, která na Biskupském gymnáziu ve Žďáru nad Sázavou učí mimo jiné matematiku. Do Jihlavy doprovázela družstvo Válka s oktávou. Těmi předpoklady myslela například logické nebo kombinační myšlení.

A současně poukázala na to, že i samotná Masarykova univerzita při přijímání absolventů středních škol upřednostňuje ty, kteří dokáží logicky myslet, zvolit dobrou strategii. „Masarykova univerzita jde cestou testů studijních předpokladů," připomenula Simona Kadlčíková.

Pozitivní přínos pro studium umí najít v piškvorkách i Jan Rosecký, který učí matematiku na Gymnáziu Nové Město na Moravě. „Dobří piškvorkáři bývají i dobrými matematiky, ale vždy to platit nemusí," řekl Jan Rosecký.

Nejlepší piškvorkáři na Vysočině s kantory úplně nesouhlasí. „Mně spíš matematika pomáhá při piškvorkách než naopak," zmínil Martin Scheubrein, další člen vítězného třebíčského družstva.

A Vojtěcha Slouku nutí k co nejlepším piškvorkářským výkonům i jiné motivy. „Snažím se hrát dobře, abych zažil pocit vítězství," řekl. V pátek se mu toto přání splnilo.