Hřiště u základních škol v ulicích Seifertova, Jungmannova, Havlíčkova a u ZŠ T. G. Masaryka byla financována z evropských peněz a po dobu udržitelnosti měla sloužit pouze školám. Jihlavská radnice ale našla možnost, jak je bezplatně nabídnout i spolkům.

Rada města návrh ve čtvrtek schválila a pokud bude kladné také stanovisko poskytovatele dotace, od pondělí patnáctého dubna budou mít členové spolků kde trávit volný čas sportem. Stále však na hřiště nemohou jednotlivci z řad veřejnosti.

Přestože bude nutné zajistit správce a udržovat na hřištích pořádek, jako krok správným směrem novinku vnímá i primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). „Já bych byla ráda, pokud bychom byli schopni otevřít všechna hřiště. Sportující veřejnost neměla kde si zahrát volejbal nebo házenou a těším se na oživení těchto prostorů,“ uvedla.

Ostatní hřiště u škol je také možné využívat, ale je to za poplatek, podobně jako v případě pronájmu tělocvičny. Změna napoví, jak bude fungovat, pokud se nabídnou veřejnosti zdarma.

Do budoucna by mohl být pro jednotlivce zdarma zpřístupněn i atletický stadion Na Stoupách. „Stadion byl vybudován z evropských peněz a je tam pětiletá udržitelnost. Museli jsme nastavit režim, kde jsou jasně stanovená pravidla. Podle nich je užívání možné jen za úhradu,“ vysvětlil Tomáš Koukal z magistrátu.

Pokud si chtějí nyní jít zaběhat jednotlivci z řad veřejnosti a dráha je volná, zaplatí šedesát korun za hodinu. Situace by se mohla změnit nejdříve za dva roky.