Primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) úvodem zdůraznila, že se nejedná o změnu strategie a lze od něj vždy odstoupit. Opoziční zastupitel Zdeněk Faltus (ANO) si však nechal vypracovat právní rozbor. V tom stálo, že memorandum může mít dopady na ekonomiku města a požadoval vyjmutí bodů zabývajících se přerušením probíhajících správních a soudních řízení a nezahajování nových.

„Memorandum vzniklo na základě diskuze právníků města a protistrany, a nejsem si jistá, jestli je vhodné některé články odnímat nebo tam přidávat,“ odpověděla Koubová.

„Memorandem se podílíme na obstrukčních řízení protistrany a je pro mě nepřijatelné, že je to po dohodě s jejími právníky. Nevidím důvod, proč bychom měli teď mít klid zbraní,“ reagoval bývalý náměstek primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Ten skončil ve vedení města a následně i v koalici poté, co město na konci června vyměnilo právní kancelář.

Ilustrační foto.
Kuriozní bod Vackové nastartoval kuželkářky k důležité výhře

Bývalé vedení města bylo ale k memorandu skeptické. „S pány ze SVAK i se zástupci VAS jsme jednali mnohokrát. Většinou to bylo tak, že jsme se na něčem domluvili a za 14 dní to bylo jinak,“ varoval bývalý primátor Rudolf Chloupek (ČSSD). „Protistrana vždy využila všech možností, aby se s námi soudila a přela dál. Každý den je pro ně dobrý a my jim dáme tři měsíce,“ řekl. „Už na čtyři měsíce jsme prakticky přerušili veškeré aktivity,“ dodal Kalina.

Chloupek je navíc přesvědčen, že pokud hrozí od protistrany nějaké podání, tak přijde, navzdory memorandu. SVAK také prý bude chtít mluvit do složení pracovní skupiny.

Bývalý náměstek primátora a současný lídr opozičního Hnutí ANO Radek Popelka varoval, že dva na jednoho je přesilovka. Síly by se podle něj mohly srovnat zapojením městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace. K tomu nakonec zřejmě dojde.

„To, co nám předkládáte, je materiál, o který se snažila protistrana už dávno, když bylo jasné, že mediací nedosáhne svého,“ prozradil Popelka. Petr Paul z SPD pak nahlas uvažoval o tom, že memorandum směřuje k uzavření mimosoudní dohody a v takovém případě si každá strana hradí náklady vynaložené na soudy sama. Možná je to však prý správný postup.

Základní škola Jihlava, Seifertova 5 se zapojila do stávky učitelů.
OBRAZEM: Učitelé stávkovali i na Vysočině

Několik opozičních politiků opakovalo, že skládat zbraně je nesmysl, protože spory o vodu jsou u konce. To však primátorka odmítla. Opakování nepravdy nepovažuje za korektní vůči občanům. „Ve chvíli, kdy se začne soudní spor vysvětlovat, po třetí větě se kdokoliv ztratí. Vyznat se v tom dá mnoho práce, převzali jsme spis, který má šedesát tisíc stran,“ řekla Koubová. „Přestaňte strašit lidi, že přijdou o peníze, o vodu nebo že přijdou o výhody, jak jim protistrana poskytuje,“ apelovala zejména do řad opozice.

Koalice nechtěla schválit dokument těsnou většinou 19 hlasů, požadovala výraznější podporu zastupitelstva. Primátorka řekla, že se o materiálu hlasovat nebude, pokud nebude podpořen dvoutřetinovou většinou. A tak se nakonec také stalo. „Materiál stahuji a předložím ho v příštím zastupitelstvu až potom, co se sejde koordinační skupina,“ uzavřela primátorka.