Zámek, dominanta rozkládající se vysoko nad Brtnicí, stále čeká na svého zámeckého pána, který mu vrátí jeho bývalý lesk. Rozsudek Krajského soudu v Brně z května minulého roku potvrdil změnu vlastníka brtnického zámku.

Bývalý majitel nechal zablokovat jednání

Po vyhlášení rozsudku zámek přešel loni v létě z majetku Nadace Svébyt do vlastnictví Stavebního bytového družstva Svébyt v likvidaci.

Situace se nedávno opět změnila dovoláním Nadace Svébyt ke krajskému soudu.

„Navíc k okresnímu soudu Nadace Svébyt podala blokaci na jakékoli nakládání s majetkem včetně převodu na jiného vlastníka,“ přiblížil včera starosta Brtnice Stanislav Jirků.

„Nadace se nemůže proti rozsudku odvolat, dovolávají se na základě nějakých nových skutečností,“ doplnil starosta.

První muž Brtnice vyjmenoval, že na záchranu zámku loni Ministerstvo kultury věnovalo 450 tisíc korun, krajský odbor kultury čtvrt milionu a město Brtnice 200 tisíc korun. Podle vedení města by situace nemusela být vyhrocená, kdyby zámek měl jednoho stálého majitele.

Jeden vlastník by se mohl pořádně starat

„Na severní straně zámku byly střechy v nejhorším stavu. Loni a předloni se tam dávaly nové střešní konstrukce. Všechno se musí dělat z gruntu.

Hnilobou a dřevomorkou napadené dřevo se musí vyřezat a komplet nahradit novým impregnovaným a ošetřeným materiálem,“ popsal starosta postup prací.

„Já jsem dovolání nepodával, bylo to na popud orgánů nadace. Soudních rozhodnutí padlo za posledních 18 let asi sedm, spory se vlečou od roku 1991.

Za tu dobu jsem si k zámku vytvořil citový vztah a je mi líto, že chátrá jenom kvůli tomu, že se lidé nedovedou domluvit,“ shrnul zřizovatel Nadace Svébyt Oleg Rybnikář.

Pro záchranu zámku podle vyjádření starosty Brtnice by bylo nejlépe, kdyby stát převzal památku do vlastnictví jako úhradu pohledávky u Stavebního bytového družstva Svébyt v likvidaci.

Nově se objevují i privátní zájemci.