Pacienti by již neměli mít problém v jejím areálu zaparkovat, díky parkovacímu systému by totiž stání neměla být obsazena lidmi, kteří pracují v okolí.

Od úterý 22. dubna bude zpoplatněn vjezd na parkoviště z Vrchlického ulice před hlavním vchodem. První půlhodina bude zdarma, poté bude stání za dvacetikorunu na hodinu. „Právě tady byl velký problém. Před sedmou ráno tu nebylo jediné volné místo, vše obsadili lidé pracující v okolí," popsal problém provozně-technický náměstek jihlavské nemocnice Alexandr Filip.

Další omezení

O týden později, v pondělí 28. dubna, přibudou závory a omezení na parkovišti u bývalé pohotovosti. Tam bude cena stejná, ale každou další hodinu se bude zvyšovat. „V této lokalitě je pouze 14 parkovacích míst. Cílem opatření je pokrytí poptávky po parkovacím místě tak, aby mohli pacienti přijet, vyřídit si, co potřebují, a rychle odjet. Proto by tady mělo parkovné vzrůstat s časem. Navíc se tady často stává, že auta blokují průjezd záchranářům," vysvětlil Filip.

Největší parkoviště v areálu nemocnice, kde je vjezd z Rantířovské ulice, bude zpoplatněné od 5. května. Tam je cena určená na desetikorunu za hodinu bez půlhodiny zdarma. „Řidiči si často zkracují cestu přes náš areál, aby se vyhnuli kolonám na křižovatce. To je důvod, proč jsme nedávali počáteční půlhodinu zdarma, aby vozidla neprojížděla areálem a neomezovala ostatní řidiče a chodce v areálu," dodal Filip.

Nově se nebude moci parkovat na silnicích v areálu nemocnice, ty budou osázené dopravními značkami. Auta totiž blokovala provoz například pro případný zásah hasičů nebo příjezd vozidel zdravotnické záchranné služby. Řidiči, kteří zónu zákazu zastavení v areálu nebudou respektovat, budou odtaženi.

Řidiči, kteří přijedou do areálu, si u vstupní brány odeberou lístek. U každého parkoviště je automat, kde mohou v hotovosti zaplatit. Lístek potom odevzdají u výjezdu. Na místě bude také služba, která v případě komplikací řidičům pomůže. Parkoviště bude také nově střežené kamerami.

V areálu nemocnice je 495 parkovacích míst. Posledních nově vybudovaných 70 stání bude v nejbližší době nastříkáno asfaltovou vrstvou. Postupně se plánuje obnova dalších ploch pro parkování.

ZUZANA MUSILOVÁ