Během soutěže, která se uskutečnila na pražském Staroměstském náměstí, dokázal otevřít třicet ústřic za čtyři minuty a třicet vteřin včetně penalizace. Hladík, který vybojoval už svůj pátý titul, překonal také dosavadní český rekord. Stříbrnou příčku obsadil loňský vítěz a osminásobný mistr republiky Václav Frič z pražského podniku Na Pekárně.

Účastníci republikového mistrovství musejí v co nejkratším čase otevřít třicet ústřic; k času se ale připočítávají ještě trestné sekundy za to, když ústřice není oddělena od škeble, když se kousek škeble dostane k ústřici nebo když se k masu ústřice dostane trochu krve soutěžícího. Riziko poranění není malé, soutěžící proto používají speciální drátěnou rukavici, nebo rukavice gumové. Někteří si jen zalepují vybrané prsty a dlaň. „Takových pětašedesát procent jich bylo v pořádku," řekl o otevřených ústřicích porotce Petr Stádník.

Soutěžící pracovali s ústřicemi typu Belon, které se podle mezinárodních pravidel používají i na světových soutěžích. Podle odborníků také patří k nejchutnějším, snoubí se v nich sladká chuť se slanou, protože se rodí částečně ve sladké říční vodě. Ochutnat je mohli také přihlížející diváci.

Skoro netrénuje

Vítěz soutěže sám příliš netrénuje, v jeho domácí restauraci v Bítovčicích se ústřice podávají jen velmi výjimečně. „Když jsem ještě pracoval v Praze, tak jsem ústřice otvíral a servíroval takřka denně. Mám tedy asi natrénováno ještě z té doby. Před posledním závodem jsem netrénoval vůbec, pár ústřic jsem si cvičně otevřel až na Staroměstském náměstí," popsal Hladík.

Podle něj jsou soutěžící z vnitrozemského Česka částečně handicapováni při soutěžení ve světě. „V zahraničí většinou mají oyster bary a tam se otevírají tisíce ústřic denně, my je otevíráme jenom na soutěži," vysvětlil Hladík. Vítězi nejvíce chutnají ústřice syrové, pouze zakápnuté citronem či s chilli salsou.

Soutěž měla letos již patnáctý ročník. Vítěz se zúčastní světového mistrovství v Irském městě Galway a spolu s Fričem plánuje také účastna mistrovství Evropy ve Švédsku.