Starosta města Jan Přibyl informaci o stavbě obchvatu uvítal. „Obchvat bude pro dopravu v Brtnici přínos. Obchody v centru to možná pocítí,“ připustil s tím, že to je jediné negativum, které si v souvislosti s obchvatem dokáže přestavit.

Třeba v Radniční restauraci se ale budoucnosti nebojí. „Myslím, že kdo se bude chtít zastavit na jídlo, do města sjede. Nám sem chodí hodně lidí, co pracují ve městě. Spíš uvítáme, že se zklidní provoz,“ usoudil Tomáš Nestrojil z Radniční restaurace. Podle něho nedává smysl, aby turisté, kteří jedou na Vysočinu, centrum Brtnice objeli.

Stavba obchvatu. Ilustrační foto.
Vláda odsouhlasila peníze na obchvat Jihlavy a Brtnice. Kvůli dostavbě Dukovan

Podobně to viděl Jakub Volf, který zrovna v centru zastavil, aby si koupil svačinu. „Nesnáším supermarkety, něco k snědku si vždycky kupuji v menších obchůdcích nebo třeba v masně, když je u cesty. Jestli zůstane průtah Brtnicí dál průjezdný, což snad zůstane, nevidím vůbec problém v tom jezdit tudy i nadále,“ usoudil.

Zatímco například po dostavbě obchvatu Velkého Beranova byla stará silnice přerušená a auta už tudy neprojedou, v Brtnici by se nic podobného stát nemělo. „Pouze kraj opraví silnici od mostu na Třebíč a pak nám jí předá, zimní údržbu tam budeme zajišťovat my,“ uvedl starosta.

Most nad čističkou

Samotný obchvat pak začne kousek nad benzinovou stanicí, rozšíří se křižovatka, kde odbočují řidiči mířící na Luka nad Jihlavou. Auta pak budou Brtnici míjet ze směru od Jihlavy po levé straně. Přes údolí bude most. „Bude zhruba čtyřicet metrů vysoký, přes tři sta metrů dlouhý, povede přímo nad naší čističkou,“ popsal Jan Přibyl s tím, že bude stavbu se zájmem sledovat.

Mapa obchvatu Brtnice.Mapa obchvatu Brtnice.Zdroj: se souhlasem Kraje Vysočina

Co nového ohledně dostavby Dukovan? Dočtete se ZDE.

Je zřejmé, že obchvat výrazně změní krajinu. „Když se budeme dívat třeba ze zámku, pohled bude jiný, bude tam protihluková stěna, ale bere se to jako věc, která je daná. My tu nemáme moc o čem diskutovat,“ vysvětluje starosta, že jiná trasa nebyla příliš reálná. Zpět na stávající silnici se pak obchvat napojí v místě, kde nyní stojí dřevěná stodola. Ta půjde k zemi.

Ilustrační foto.
Opravy za stamiliony: nová bude Rantířovská ulice i průtah Pokojovem

Dělníci mají obchvat budovat dvě stavební sezóny a začít by měli ještě letos. „Aktuálně se připravuje vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele. Samotná stavba by měla být zahájena ještě v letošním roce,“ potvrdila Deníku mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

První řidiči by tak po obchvatu mohli projet na podzim 2026. Co se finanční náročnosti týká, kraj stále počítá s odhadovou cenou devět set milionů.

Obchvat Brtnice v kostce:

  • bude dlouhý 3,8 kilometrů
  • povede kolem města, nejbližší domy přesto budou vzdáleny jen desítky metrů
  • na trase budou tři mosty, protihluková stěna, opěrná zeď a sjezdy
  • obchvat zásadně ovlivní kvalitu a bezpečnost dopravního spojení mezi Jihlavou a Třebíčí

Pro dostavbu Dukovan bude vedle obchvatu Brtnice a Jihlavy potřeba také dalších staveb, hejtmanství chystá obchvaty na silnici II/405 v Zašovicích a Okříškách a na II/152 ve Slavěticích. „Své projekty na trase řeší samozřejmě i stát prostřednictvím ŘSD,“ dodala Jitka Svatošová.