„Trvalo to nějakou dobu, než se stavebníci vyhrabali ze země. A protože na ploše tím pádem nebylo nic moc vidět, hned se Telčí nesly zaručené informace o problémech na stavbě. Práce ale běží a termínově jsou za polovinou," vysvětlil starosta Telče Roman Fabeš (Sdružení nezávislých a SNK ED).

Šatny už stojí

V hrubé stavbě je hotová budova šaten se sociálním zázemím, trafostanice a prostory pro technologii. Vybudováno je i připojení na vodovodní a kanalizační síť. Nyní dělníci pracují na základních vrstvách pod budoucí ledovou plochou, která se z jednotlivých dílů začne montovat ještě v tomto měsíci.

„A to se pak bude již rýsovat konečná podoba celého stadionu. Samozřejmě se ale současně bude pracovat na vnitřních instalacích. Následně se pak dokončí ledová plocha a namontuje technologie," uvedl Fabeš. Na konci roku už by bruslaři mohli nový lední povrch vyzkoušet. „Vše je směrováno tak, aby se v prosinci mohlo začít bruslit," dodal starosta Telče.

Nový zimní stadion vyroste vedle fotbalového hřiště, se kterým bude mít společné šatny. Zastupitelstvo stavbu schválilo loni v prosinci a stavební práce byly zahájeny na jaře tohoto roku. V listopadu se má již stavba dokončovat. Konečné úpravy zahrnují vybudování příjezdové cesty, oplocení, zhotovení parkovacích ploch pro obsluhu areálu a výsadbu zeleně. U tribun v prvním patře, postavených pro fanoušky hokejových utkání, by měl být i prostor pro občerstvení. V novém areálu nemají chybět ani kabiny pro sportovce ani prostor pro rehabilitaci. V areálu bude i kancelář a klubovna pro potřeby zimního stadionu a sportovních oddílů. Všechny tyto prostory mají mít bezbariérový přístup.

Nový zimní stadion staví firma H + H Technika z Brna, která například na Vysočině stavěla i stadion v Bystřici nad Pernštejnem. „Jen připomenu, že dodavatel vyšel z koncesního řízení. Po dokončení stavby bude zimní stadion dvacet let provozovat. Město bude po dobu šesti let splácet hodnotu stavby ve výši 70 milionů korun," doplnil Fabeš.

Než stavbu stadionu město schválilo, objevilo se na scéně i několik připomínek. Opoziční zastupitel Jiří Pykal (Společně pro Telč Piráti a zelení) namítal, že město postrádá komplexní analýzu, která by prokázala, že budou obyvatelé stadion plně využívat, a tedy že je po takové stavbě ve městě poptávka. Další spor se vedl o to, zda ceny za pronájem ledové plochy nebudou pro sportovní kluby příliš vysoké a zda město tedy nebude muset pomoci sportovcům z městské kasy.

Pykal také zmiňoval, že stavba zatíží městský rozpočet na několik let. „Poptávka určitě je, nový zimní stadion bude sloužit nejen obyvatelům Telče, ale i okolním městům. Nejbližší stadion je až v Jihlavě. Ceny za pronájem ledové plochy by měly být srovnatelné s jinými," reagoval na tehdejší připomínky Fabeš.

IVANA HOLZBAUEROVÁ