Cílem výstražné stávky na školách je dostat to oboru více peněz pro učitele i další zaměstnance. Kritizovaná je i nekoncepčnost. Dle místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéty Seidlové se může ke stávce připojit celá škola nebo jen někteří zaměstnanci. „Nevím, zda stávka zasáhne úplně všechny školy, to by bylo věštění z křišťálové koule, ale určitě to bude většina škol,“ dodala Seidlová v úterý.

Ilustrační foto.
Stávka učitelů: na Havlíčkobrodsku školy zatím s rozhodnutím váhají

Podle odborářů jsou problémy ve školách a školkách, hlavně těch menších. „Všichni aktéři by si měli uvědomit, že státní školství za těchto podmínek je opravdu v ohrožení,“ burcoval ve středu 8. listopadu vysočinský předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Josef Bobek.

Na Jihlavsku se zatím školy ke stávkování příliš nemají. „Ještě jsme se o tom nebavili, zprávu jsem zaregistroval včera na internetu a oficiálně jsem ještě nic nečetl. Informaci předám kolegům a když se někdo bude chtít připojit, nebudeme mu bránit. Akorát by ti lidi nebyli za den stávky placení,“ sdělil ředitel školy ve Zhoři Richard Března.

Nemají odbory

V případě stávky pak hrají klíčovou roli odbory, které nemá nejen zhořská škola, ale ani většina škol v Jihlavě. „Žádná škola jako celek proto neuvažuje, že by vstoupila do stávky, budou to spíše jedinci, pokud vůbec nějací,“ uvedl informaci platnou ke středečnímu odpoledni mluvčí magistrátu Radovan Daněk. Město Jihlava zřizuje základní a mateřské školy. Ani u středních škol, vesměs zřizovaných Krajem Vysočina, zatím není jasné, jak se ke stávce postaví.

Jasno není ani na ZŠ Jungmannova v krajském městě Vysočiny. „Zatím to nevypadá. Učitelé nejsou se situací spokojení, ale zatím jsme neuvažovali, že se připojíme. Může se to změnit, ale chod školy zajistíme,“ řekla ředitelka Ivana Málková. Rodiče dětí si tak na den stávky hlídání dětí shánět nemusí.

O tom, jestli se ke stávce připojí, nejsou zatím rozhodnutí na jihlavské základní škole T. G. Masaryka. Ve středu odpoledne se Deníku nepodařilo zastihnout vedení školy a zaměstnanci neměli o chystané stávce žádné informace.

Čtveřice malých aligátorů čínských v jihlavské zoo při pravidelném vážení a měření.
Malí aligátoři v jihlavské zoo rostou jako z vody. Podívejte se na jejich vážení

Rodiče dětí stávce příliš nerozumí, považují jí za zbytečnou. „Kdyby chtěli učitelé něčeho dosáhnout, tak ať stávkují aspoň týden. Na ten jeden den si každý rodič hlídání nějak zařídí a nikoho se to nedotkne. Příliš povyku pro nic,“ mávla rukou mladá maminka Jitka z menší obce na Jihlavsku. Příjmení zveřejnit nechtěla, redakce ho však zná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Těžká technika už drtí bazén u Vodního ráje v Jihlavě

Zdroj: Deník/Martin Singr