Rybník patří městu, a jeho vedení by ho rádo zrekonstruovalo.

„Chceme nechat zrekonstruovat hráze a výpustní objekty, rybník odbahnit a také zkultivovat porost kolem, aby to nějak vypadalo," uvedl starosta Telče Roman Fabeš.

Protože rybník telčská radnice pronajímá Rybářství Nechvátal, které ho využívá k chovu ryb, ráda by na Štěpnickém rybníce také vytvořila lepší technické zázemí pro výlovy. Nechvátal akci vítá. „Když to vyjde, budu rád, když se to udělá," podotkl.

Nic však ale ještě není úplně jisté. Město totiž do úpravy rybníka půjde pouze v případě, pokud získá dotaci z Ministerstva zemědělství. Oprava rybníka vyjde zhruba na třicet milionů korun. Dotace by měla pokrýt osmdesát procent nákladů. Když se dotaci městu získat nepodaří, rybník nechá zjara zase napustit. „To nebude problém, protože na jaře se bude vypouštět a lovit Roštejnský rybník, takže se všechna jeho voda zachytí ve Štěpnickém rybníce," dodal starosta Telče s tím, že se tak rybník nebude napouštět dlouho.

Chovatele ryb ve Štěpnickém rybníce to nijak neomezí. „Ryby se nasazují zjara, takže pokud by město dotaci nezískalo, tak se rybník napustí a ryby se vysadí," uvedl Nechvátal.

Pokud Ministerstvo zemědělství dotaci na opravu rybníka Telči dá, bude muset pronajímatel oželet jednu sezonu. Oprava dle jeho slov může trvat několik měsíců i půl roku. „Domluvil jsem se na tom s vedením města. Je to daň za to, že ten rybník bude v lepším stavu," řekl k rekonstrukci Nechvátal.

Rybník je vypuštěný druhý měsíc. Předtím, než se totiž bude odbahňovat, je dobré nechat bláto vyschnout. „Kdyby se tedy vypouštěl později, muselo by se třeba dva měsíce čekat, až rybník vyschne," poznamenal Novotný.

Přestože radnice ještě neví, zda její žádost o dotaci bude úspěšná, zná i vítěze výběrového řízení. Rekonstrukci má provést brněnská firma VHS Bohemia.

IVANA HOLZBAUEROVÁ