Stezka vedoucí kolem křížů je hotová a nyní se dokončují nové kříže, které budou v místě osazeny ještě během léta.

„Kvůli těmto úpravám byla vykácena část lesa, který je určen pro hospodářské účely. Starou stezku bylo nutné uzpůsobit tak, aby byla lépe dostupná. V nejprudším svahu nad hřbitovem se proto muselo udělat schodiště. Kolem stezky jsou zatím umístěny jen podstavce, samotné kříže budou osazeny později," uvedl stonařovský starosta František Plavec.

Na konci křížové cesty byla postavena také nová zděná kaplička, kam přibude i kopie sošky svaté Anny. „Kaplička na kopci dříve stávala, ale postupem času zchátrala a rozpadla se. Řezbář z Batelova pro nás nyní vyrábí dřevěnou sošku svaté Anny, která je kopií původní sošky. Ta zůstane i nadále uložena na faře," doplnil další informace stonařovský starosta.

Obnovená křížová cesta se slavnostně otevře letos o svatováclavské pouti, podle starosty to bude zřejmě v sobotu 27. září. Dříve zarostlý kopec Kalvárie s téměř zničenou křížovou cestou by se nyní měl stát oblíbeným místem pro procházky a relaxaci místních obyvatel.

Na kopec nad Stonařovem bude od letošního roku místní i turisty lákat také další atrakce. Poblíž zmiňované kapličky totiž vzniká vyhlídková plošina, která je součástí nové naučné stezky Stonařov Aleje Stonařov.

ZUZANA MUSILOVÁ