„Dnes bude v průvodu sto padesát dětí, kolem půjdou
i maminky, těch je asi dvacet. Ještě se k nám přidá jedna dechová krojovaná kapela. V sobotu to bude ale mnohem větší, přijedou i rakouské krojované kapely, které se také zapojí do průvodu, takže nás bude určitě přes dvě stě," uvedl organizátor Havířského průvodu Milan Kolář.

Havíři budou mít na sobě pestré historické kostýmy. „Dětí do průvodu máme hodně, hlásí se nám sami. Je to už taková jedna velká havířská rodina. Jezdí s námi na tábory a tak. Problém nastane, když se děti dostanou do puberty, to už pak ty kostýmy nechtějí oblékat," pousmál se Kolář.

Havíři vyjdou dnes v 18 hodin z jihlavského podzemí na Masarykovo náměstí, představí se na pódiu, následně projdou ulicemi Benešova, Palackého, Matky Boží a Věžní a poté se vrátí zpět na Masarykovo náměstí. Stejný scénář se odehraje i v sobotu od 16 hodin. V neděli se průvod vydá na Jánský kopeček.

ČESKO-NĚMECKÁ TRADICE

Tradiční průvod se tentokrát pojí i s Jihlavskkými dny či Iglauer Heimattage, které mají upozornit na společnou česko-německou historii krajského města, sdílené tradice a kulturu. Zájemci si budou moci prohlédnout například výstavu na jihlavské radnici s názvem „Nikdy zcela neodešli", která pojednává o Němcích, kteří žili v Jihlavě.

Společně akce nabízí bohaté kulturní vyžití. Dnes se Masarykovo náměstí zaplní od 11 hodin divadelníky. Před zraky diváků se odehraje loutkové představení Vodnická pohádka v podání divadla Koňmo. Přijde i žongléř a klaun Pupa a zazní hudba v podání Kapely u zdi. Večer pak náměstí rození filharmonie Gustava Mahlera. Třešťský divadelní soubor DS Karla Čapka Třešť od 20.30 na parkáně odehraje hru Noc na Karlštějně.

V sobotu centrum města v 9 hodin rození dechové hudby Dubňaka a Hovorané. Po 14 hodině vystoupí i rakouský soubor Musikkapelle Truden či dechový orchestr Tuti Základní umělecké školy Jihlava. V neděli začne průvod poutí ke svatému Jánu, kde se v kostelíku svatého Jana Křtitele v 10 hodin odehraje mše. Následně na Jánském kopečku vystoupí Sřipácká muzika, folklorní soubory Dřeváček a Šípek, představí se Divadlo T.E.J.P. a další. Se svým žongléřským a artistickým uměním vystoupí kejklíř Vojta Vrtek, a poté zahraje kapela Létající rabín se židovskými písněmi východní Evropy zpívanými v jidiš.

Na jihlavském Masarykově náměstí si budou moci lidé od pátku do neděle prohlédnout tradiční řemesla a zakoupit si výrobky řemeslníků.

Jihlavské dny / Iglauer Heimattage

Pátek:
16.30 Zahájení výstavy „Nikdy zcela neodešli" a křest knihy „Čestní občané Jihlavy" – radnice
18.00 Havířský průvod – Masarykovo náměstí
19.30 Koncert Filharmonie G. Mahlera – Masarykovo náměstí

Sobota:
9.00 – 12.15 Vystoupení krojovaných hudeb
10.00 Pietní akt – Park Gusava Mahlera
11.30 Pietní akt – Ústřední hřbitov
14.00 Koncert – Masarykovo náměstí
16.00 Slavnostní havířský průvod – Masarykovo náměstí
17.00 Oficiální proslovy, předání korouhve, zápis do Pamětní knihy – Masarykovo náměstí, radnice, Velká gotická síň
19.00 Společné večerní setkání – Pivovar Ježek

Neděle:
10.00 Venkovní mše za přítomnosti havířků – Kostel svatého Jana Křtitele
11.30 Ranní přípitek a ukončení akce
Pátek až neděle:
Trh řemesel – Masarykovo náměstí

IVANA HOLZBAUEROVÁ