Na pěti místech se zájemci mohou dozvědět více o minulosti lokace, která je vždy nějak spjatá s místními Orly. Stačí mít u sebe mobilní telefon, který umí číst QR kódy. Obejít všechna stanoviště znamená zhruba dva a půl kilometru dlouhou procházku, je to tedy ideální odpolední aktivita pro celou rodinu.

Lidé se na trase dozví o meziválečné snaze týkající se vybudování Orelského domu a také třeba o Orelské hudbě Třešť, která zažívala největší rozmach ve třicátých letech dvacátého století.

„Hudba oficiálně začala působit v roce 1926, hraje k divadlu, při okrskových cvičeních, na plesech, zahradních slavnostech, při průvodech,“ vyjmenoval aktivity popis skrytý pod QR kódem, který je umístěný na rohu Revoluční a Váňovské ulice. Zrovna tam totiž stála hospoda Metoděje Růžičky, kde kdysi našla jednota prostory ke své činnosti.

QR kódy však veřejnost nezavedou jen do hluboké minulosti. Připomínají totiž třeba i Třešťský kvíz(el) nebo na Dederova kola. Projekt sdílených kol bez zámku sice loni skončil, šlapadlo si ale lidé mohou půjčit i letos.

Se stoletou historií Orla Třešť souvisí i aktuální výstava v Schumpeterově domě. Ta bude přístupná do půlky září a po předchozí domluvě může být doprovázena i komentářem.