Vedení Stonařova loni záměr vyprojektovalo, vyřídilo stavební povolení, vysoutěžilo stavební firmu a jen čekalo, až ministerstvo financí vypíše dotační výzvu, která s investicí pomůže. S žádostí městys letos na jaře uspěl a dělníci se hned pustili do práce. Podmínkou dvacetimilionové dotace je, že tyto peníze musí Stonařov využít ještě letos. „Nyní jsme na nějakých třinácti milionech, nebude problém podmínku splnit,“ uvedl starosta Ivan Šulc.

Zatímco letošní práce zaplatí státní dotace, příští rok už půjde o peníze z kasy městyse. Část má radnice našetřenou, na část využije dlouhodobý úvěr. „Náklady jsou zhruba sedmatřicet milionů korun za stavební práce, k tomu vyjde gastro technologie na šest milionů,“ sdělil starosta s tím, že by kuchyň i jídelna měly začít fungovat příští rok. Nyní dělníci dělají vnější izolace budovy a odvedou zemní vlhkost. Dělníci vymění okna, technologii vytápění a vzduchotechniku, v budově bude také nově výtah.

Benefiční koncert pro dobrou věc ve Stonařově byl nabitý hvězdným programem.
Hvězdná benefice. Do Stonařova dorazila Anna Slováčková i Jakub Smolík

V nedávné minulosti se přitom objevila snaha prohlásit budovu měšťanské školy i vedlejší dřevěné tělocvičny za památku. Dle informací Deníku tato snaha v případě „měšťanky“ nebyla úspěšná. Podle Ilony Ampapové z Národního památkového ústavu v Telči obě budovy dokumentují zajímavý příběh ilustrující složité dějiny Stonařova ve dvacátém století. Budova české menšinové školy přitom na místě stojí od dvacátých let dvacátého století.

Po sto letech tak chytí budova druhý dech. V první řadě bude kuchyň vařit pro žáky přilehlé základní školy, kteří dosud chodí do jídelny v budově mateřské školy. Cesta tam je zhruba kilometr podél frekventované silnice první třídy mezi Jihlavou a Znojmem. Někteří dojíždějící školáci pak obědy kvůli odjezdům autobusů ani nestíhají.

Slavnostní otevření tělocvičny obohatili svým vystoupením žáci stonařovské školy.
Pro školáky, spolky i veřejnost: takto vypadá nová tělocvična ve Stonařově

U školky přitom bude jen jídelna a výdejna jídla, oběd tam dostanou děti ze školky a případně i další zájemci z městyse. Nová kuchyň tedy uvaří i pro cizí strávníky. „Ta obliba i díky ceně roste, převážně mezi seniory,“ doplnil Ivan Šulc. Pokud by přeci jen zbyla volná kapacita, nabídne Stonařov dovoz obědů i do okolních obcí.

Učebna s prosklenou střechou

Po dokončení první etapy oprav chce vedení Stonařova pokračovat etapou druhou a zřejmě zvolí stejný postup. Tedy připraví projektovou dokumentaci a počká na vhodnou dotační výzvu. „Víme, jaký je vývoj státního rozpočtu, víme o škrtech. Nám se ale dosud vždy vyplatilo, že jsme byli připraveni. Možná budou chvilku statisíce za projekty ležet v papírech, ale nechceme nic promeškat,“ vysvětlil Ivan Šulc.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Jako bývalý učitel má starosta ke školství blízko, strukturu a vybavení učeben řeší spolu s pedagogy školy. „Předběžný náhled je takový, že v prvním patře by byla odborná učebna pro ruční práce se zaměřením na kuchyňské dovednosti. Dále bychom tam chtěli přemístit školní družinu, která čítá ve dvou odděleních v pavilonu základní školy už na šedesát dětí. Tím se nám uvolní prostory pro výuku. Pak bychom chtěli mít v zrekonstruované měšťance novou jazykovou a počítačovou učebnu,“ vyjmenoval.

Restaurace Stonařov má výhodnou polohu uprostřed městyse a hlavně vedle frekventované silnice mezi Jihlavou a Znojmem.
Špatná doba. Restaurace ve Stonařově je už půl roku zavřená

Velké plány pak má vedení městyse s rozlehlou půdou. „Tyto dosud nevyužívané prostory bychom chtěli upravit pro odbornou učebnu přírodovědy se zaměřením na astronomii, fyzikální obory jako sledování počasí a částečně na polytechnickou výchovu včetně ateliéru,“ řekl starosta s tím, že část nové střechy by měla být více prosvětlená.