Zhruba stovka aktivistů se tam sešla, aby upozornila na mezinárodní dohodu s názvem ACTA, která chce výrazně omezit internetové pirátství. Podle aktivistů má smlouva velice negativní vedlejší účinky. Mimo jiné prý zasahuje do osobní svobody člověka a značně redukuje obsah internetu.

„Na základě této smlouvy by mě mohl někdo zastavit, že mám triko od vietnamců s falešnou značkou. Já bych musela dokazovat, kde jsem si ho koupila, protože bych podle nich mohla být padělatel. To samé například s hudbou v mp přehrávačích, kde bych zase musela dokládat, odkud jsem to stáhla,“ udala příklady aktivistka Veronika Římalová z Jihlavy.

Celníci na hranicích by tak měli možnost prohledávat osobní věci cestujích a nahlížet do obsahu externích disků, paměťových karet, tabletů nebo mobilů, zda neobsahují nelegálně držené dílo chráněné autorským zákonem. „Je to stejné, jako bych někomu cízímu otevřela dveře a pustila bych ho bezdůvodně do svých osobních věcí. To by se přeci nelíbilo nikomu,“ dodala Římalová.

Většina aktivistů internetové pirátství neschvaluje. Ale to, jak ho chce řešit ACTA, považuje za nešťastné. „Sám pracuji v softwarové firmě, takže kdyby někdo nelegálně šířil program, který jsme vyvinuli, tak mě připravuje o peníze. Nelíbí se mi ale, že acta zavádí presumpci viny. To znamená, že předpokládá, že jsem nelegálně nabyl program a musím dokazovat, že tomu tak není. Všude jinde přeci platí presumpce neviny,“ vysvětlil svůj pohled na věc Vojtěch Gondžala z Jihlavy.

Lidé se mohli přímo na náměstí u morového sloupu podepsat do připravené petice. Zhruba půl hodiny po začátku akce tuto možnost využila asi padesátka lidí. Během odpoledne aktivisté několikrát prošli centrem Jihlavy a poté se pokojně rozešli. Protože akce nebyla nahlášená, neměla žádnou oficiální formu. Lidé se sešli spontánně hned v několika městech po celé republice.