Vysočinská metropole se zítra zaplní běžci a koloběžci. Druhý ročník Jihlavského půlmaratonu vypukne v ulicích města dopoledne. Kromě zábavy a příspěvku na dobrou věc s sebou závod ale přinese i několik omezení, a to především dopravních. Provoz trolejbusů a městských autobusů by ale měl být dotčen jen minimálně.

„Poběží se několika desítkami ulic. Křižovatek, kterými závodníci proběhnou, bude okolo šedesáti. Ulice, které je možné uzavřít, uzavřeme, jako například třídu Legionářů. V jiných bude umožněn jednosměrný provoz," uvedl ředitel závodu Jiří Holoubek. Ten také dodal, že na každé křižovatce bude někdo, a to ať už z organizátorů závodu nebo z policistů, kdo řidičům poradí, kudy se mohou v případě uzavřené ulice vydat.

„Omezení budou krátkodobá. Závod potrvá zhruba tři 
a půl hodiny, poté se ulice zase zprůjezdní," objasnil Holoubek. Dopravu na křižovatkách bude v případně potřeby řídit policie. Jedná se například o křižovatku ulic Úvoz 
a Okružní, Jana Masaryka 
a Dvořákova, Mahlerova 
a Žižkova, Wolkerova a Seifertova nebo křižovatky třídy Legionářů a ulice Fritzovy, Legionářů a Tolstého a kruhové křižovatky Na Stoupách s ulicí Sráznou. Dopravu bude policie korigovat i na Masarykově náměstí.

Pořadatel konzultoval značení a řízení dopravy i s odborem dopravy magistrátu. „Přijatá opatření vycházejí ze zkušeností z množství akcí, které pořadatel už tradičně kvalitně připravuje. Z minulých akcí nemáme informace o závažnějších dopravních komplikacích," uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. Ten dodal, že již nyní je po městě v souvislosti 
s půlmaratonem rozmístěno 
396 dopravních značek.

Závod začne v 10.30 rodinným během. Jeho trasa dlouhá 1,2 kilometru povede z Masarykova náměstí, ulicí Matky Boží, Věžní, Jana Masaryka a Palackého. Půlmaraton 
v délce přes 21 kilometrů odstartuje ve 12 hodin. Kromě zmíněných ulic běžci proběhnou například i ulicemi Vrchlického, Mahlerova, Wol᠆kerova, okolo obchodního centra City Park, lesoparkem Heulos až k parku Keťásek. Cíl bude na Masarykově náměstí. 
S omezením tedy budou muset počítat i cyklisté. Kromě běžců budou v neděli závodit i koloběžkáři, kteří startují v 11.45 z Masarykova náměstí.

Výtěžek z prodeje triček 
s logem půlmaratonu bude věnován na koupi rehabilitačního vybavení – speciálního inhalátoru pro Nikolku.

Ivana Holzbauerová