„Závodu se účastní přes sto padesát dospělých a s nimi asi sedmdesát dětí,“ pochvaloval si tradičně vysokou účast na sobotním závodu organizátor Antonín Křoustek ze spolku Nebojte se policie. Soutěžící – jednotlivci i družstva složená ze seniorů a jejich rodinných příslušníků – absolvovali dva a půl kilometru dlouhou trasu s řadou úkolů.

O pořadí nerozhodoval čas zdolání trasy, ale počet bodů získaných v jednotlivých disciplínách. Závod s přehledem vyhrál tým manželů Křišťálových. Ti se ho zúčastnili už potřetí. „Nikdy jsme nevyhráli, až letos. Měli jsme štěstí,“ okomentovala Vlaďka Křišťálová. „Žádnou taktiku jsme neměli, stačila nám paměť a šikovné ruce,“ doplnil ji manžel.

Na všechny závodníky čekala odměna v podobě cen a občerstvení. „Šlo o prověření fyzičky a tím, že jsou tu se seniory i vnoučata, zlepšujeme také mezigenerační vztahy,“ popsal Antonín Křoustek.

Seniory varují před riziky

Branný závod byl vyvrcholením prvního pololetí policejní akademie pro seniory. Ta je varuje před rizikovými situacemi, do kterých se mohou dostat, nabízí jim právní i psychologickou pomoc, ale také přibližuje práci policie nebo učí zásady první pomoci v praxi.

Senioři se účastní zajímavých exkurzí a přednášek. Například pracovníci veřejnoprávního rozhlasu seniorům ukázali, jak probíhá tvorba vysílání. „Součástí akademie jsou také dva výjezdy do Prahy. Podívat jsme se mohli do výcvikového střediska jízdní policie a na výcvik služebních psů,“ jmenoval Křoustek.

Se seniory komunikují organizátoři především e-maily. „Spousta seniorů používá také Facebook. Díky tomu vidíme, co si jsou mezi sebou schopní posílat,“ upozornil organizátor policejní akademie na řetězové e-maily a falešné zprávy na sociálních sítích. Na ně se zaměřuje projekt bezpečného pohybu v kyberprostoru.

„Vytvořili jsme brožurku, kde na konkrétních příkladech ukazujeme, jak rozpoznat falešnou zprávu, jak se takovým zprávám bránit a jak je nebezpečné je posílat dál,“ dodal Křoustek. Na téma falešných zpráv k migrační krizi už přednášel seniorům odborník z ministerstva vnitra.

Druhé pololetí policejní akademie pro seniory začne na konci srpna. Od listopadu budou organizátoři přijímat přihlášky na další, sedmý, ročník. Školné jsou symbolické dvě stovky.