Domov se zvláštním režimem vznikl v bývalém hotelu Pod Kaštany ve Štěpnické ulici a stane 
se novým domovem pro osmačtyřicet starých lidí s diagnózou Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Den otevřených dveří domov pořádal při příležitosti jeho otevření.
„Přišly se podívat stovky lidí. Přibylo nám i hodně nových žádostí. Nemohu ale s jistotou tvrdit, že všechny zájemce přijmeme. Musí podstoupit vyšetření a dodat příslušné dokumenty, je to trošku složitější procedura," uvedl na dni otevřených dveří jednatel společnosti Senior Home Michal Soukup.

Nový domov má už nyní polovinu kapacity plnou. První senioři se v něm začnou zabydlovat již toto pondělí. „Tento týden bychom měli přijmout asi pět lidí," podotkl Soukup.

Senioři budou sdílet pokoje ve dvojicích. V každém z nich mají k dispozici polohovací lůžko, skříňky, televizi a koupelnu se záchodem. „Koupelny jsou na pokojích kvůli normám. Většina našich klientů není schopna se sama osprchovat, proto máme speciálně uzpůsobené sprchy. Jsou velké a budou se v nich využívat i speciální lehátka na sprchování pro imobilní klienty," řekl Soukup.

Společné aktivity

Ti zdatnější ze seniorů budou mít v domově možnost se zapojit do společenských i tvůrčích aktivit. K tomu slouží takzvané aktivizační místnosti. V jedné z nich je i dětský koutek, kde si budou moci například kreslit malí návštěvníci seniorů. V novém domově nechybí ani prostor pro cvičení, kde se seniorům v případě potřeby bude věnovat fyzioterapeut. K dispozici zde má i masážní lehátko.

Základní sazba za služby je dvanáct tisíc korun. Senior Home bude financován především z příspěvků klientů a příspěvků na péči.
V budově nového domova jsou i pokoje pro zaměstnance. V Senior Homu bude pracovat osmadvacet lidí. „Ještě nemáme stav zaměstnanců zcela naplněn, protože kapacita domova není ještě vyčerpána. S přibývajícími klienty ale budeme přijímat i zaměstnance, máme je už prakticky vybrané. O uchazeče o práci tady na Telečsku problém nebyl," vyjádřil se Soukup s tím, že oceňuje, že je v Jihlavě střední sociální škola.

Zatím nevyužívaná je část třetího patra bývalého hotelu Pod Kaštany. Do budoucna by i zde mohlo vzniknout několik dalších pokojů, a tak by se kapacita domova rozšířila.

Společnost Senior Home provozuje už jeden domov v Tuchlovicích nedaleko Kladna.

IVANA HOLZBAUEROVÁ