Pojďte, duchové! Těmito slovy začal ve Vyskytné nad Jihlavou v sobotu krátce po páté hodině odpoledne halloweenský průvod strašidel. Sám starosta Vyskytné nad Jihlavou Petr Böhm měl na hlavě masku opice, a kdyby se kvůli úvodní řeči neodmaskoval, nikdo by ho nepoznal.

Halloween začali slavit ve Vyskytné nad Jihlavou poprvé. „Máme šikovnou členku Spolku pro občanské záležitosti, která chtěla něco takového uspořádat, takže jsme si řekli, proč ne," vysvětlil původ nové tradici v obci starosta Petr Böhm. A i když to ještě před pátou odpoledne tak nevypadalo, tak se ve spodní části obce sešlo odhadem třicet dětí v nejrůznějších kostýmech.

Výběr byl pestrý, od klasických bílých duchů z prostěradel až po nápaditější čarodějnice anebo také dýni. S nápadem udělat svému synovi masku dýně přišla Vendula Vaňhová. „Masku jsme dělali narychlo dnes odpoledne, protože si syn dopoledne vzpomněl, že by ji chtěl. Takže jsem zašla do obchodu pro krepový papír a masku jsme narychlo vyrobili," smála se mladá maminka. Aby synovi nebyla zima, posloužila na masku ještě deka.

Průvod šel méně frekventovanými uličkami Vyskytné, aby se děti nepletly mezi auta na hlavní silnici. Cílem bylo fotbalové hřiště, kde děti vypustily lampiony štěstí a opekly si buřty. Hojná účast starostu Vyskytné těšila.

„Čekal jsem takovou účast, máme tu aktivní občany. Tímto průvodem se loučíme se sezonou a naposledy si opečeme buřty," těšil se na závěr průvodu Böhm. Nad Vyskytnou se o sobotním večeru vznášela asi padesátka lampionů štěstí s přáními. Do nich mohl každý napsat nějaké své tajné přání.

A proč se ve Vyskytné nad Jihlavou rozhodli slavit zrovna Halloween, který u nás nemá tradici? „Napadlo nás, že by to mohlo děti bavit. A i když se říká, že je to americký svátek, tak to není úplně pravda. Je to anglosaský zvyk, který si Američané přivlastnili," poznamenal starosta Böhm.

Není tedy vyloučeno, že se do průvodu děti v maskách vydají i v příštím roce. Jeden je však čeká už na Nový rok. Novoroční ohňostroj ve Vyskytné nad Jihlavou je totiž každoročně spjatý i s lampionovým průvodem.

U nás se první listopadový víkend spíše udržuje svátek zvaný Dušičky, který je spojen s návštěvami hrobů blízkých a se vzpomínkou na zemřelé. Halloween má kořeny v keltské tradici, kdy se Keltové v noci z 31. října na 1. listopadu loučili s létem a zemřelými.