„Dělníci budou střechu věže rozebírat pomocí kladkostroje. Začít by měli co nejdříve, ale zatím neznáme přesný termín,“ informoval o rekonstrukci místostarosta Telče Pavel Komín. Telčská radnice navrhla v podkladech dotace začátek rekonstrukce na červen a termín dokončení do konce letošního roku. Během letních prázdnin by tak dělníci pomalu mohli začít věž rozebírat.

„Důvodem rekonstrukce je špatný stav krovu, který je napaden dřevomorkou,“ už dříve uvedl starosta Telče Roman Fabeš. S tvorbou projektu pomohlo radnici Centrum Excelence Telč, které prozkoumalo krov věže. „Ale až po odkrytí střechy budeme stoprocentně vědět, jak na tom krov ve skutečnosti je,“ dodal Komín.

Věž bude tak několik měsíců nejspíše úplně odkrytá. Vrtulník ale místo staré zelenomodré střechy přinese červenou. „Měď má červenou barvu a až časem se zbarví,“ poznamenal Komín.

Na opravu věže se městu podařilo získat evropskou dotaci. Rekonstrukce pozdně románské památky vyjde na necelých devět milionů korun. Peníze z Integrovaného regionálního operačního programu by měly pokrýt devadesát procent nákladů.

Věž svatého Ducha je podle dostupných pramenů nejstarší dochovanou stavební památkou v Telči. Slohově ji lze zařadit do první poloviny 13. století. Pseudogotické zastřešení památka získala po požáru z roku 1836. Při opravách bude ve věži rovněž vytvořena nová expozice mapující vývoj města. Návštěvníci se pak z přízemí dostanou až k hodinovému stroji s výhledem na Telč a okolí.