Konstrukce střechy je ožehavé téma, podle informací z loňského jara měl být stadion touto dobou už mimo provoz. Poté se podařilo prodloužit životnost do dubna 2020 a nejnovější posudek umožňuje odehrát ještě sezonu 2021/2022, ačkoliv je třeba přistoupit na zpřísněný režim.

V zimě bude nutné trvale sledovat zatížení sněhem a bude ještě potřeba, aby se specialisté zaměřili na stávající povrchovou ochranu ocelové konstrukce. „Výsledná zpráva statika je pozitivní, ale přesto nás varuje – tato věc se řeší opravdu na poslední chvíli,“ uvedl manažer výstavby Horácké multifunkční arény, radní města David Beke.

Nová hala by se měla začít stavět na podzim 2021. Investiční náročnost se odhaduje na tři čtvrtě miliardy a město vedle toho chystá i další velké projekty. „Musíme si říct, jak výrazné investice v dalších deseti letech srovnáme za sebou. Vypadá to, že v roce 2022 budeme naráz řešit velké investice,“ přiznala primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Konstrukce, která je dle odborníků už v celorepublikovém měřítku poměrně unikátní a tudíž cenná, pak skončí ve šrotu. „Je to škoda. Mohla by dále sloužit třeba ve skladu,“ podotkl už dříve statik Oldřich Balšínek.