Poprvé si volby vyzkoušejí studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě-Heleníně. „Chtěli jsme studentům volby přiblížit, vzbudit v jejich řadách zájem. Našim studentům ve třetím a čtvrtém ročníku je už zpravidla osmnáct let, opravdové volby se jich týkají, tahle nabídka je příležitostí vyzkoušet si je," řekla Lenka Pávková, kantorka, která na helenínské umělecké průmyslovce učí občanskou nauku.

Volit půjdou také studenti Střední automobilní školy Jihlava. Celkem se na Vysočině přihlásilo jedenáct středních škol, v celé České republice je jich tentokrát 269. „Věřím, že Studentské volby do Evropského parlamentu pomohou dostat tato témata do běžné školní výuky," poznamenal Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách, který inicioval první studentské volby v roce 2010.

Strachota i helenínská kantorka Pávková jsou si vědomi, že se zrovna volby do Evropského parlamentu netěší velké pozornosti skutečných voličů, přesto neberou aktivitu jako plýtvání energií. „Studentům říkám, že i tyto volby jsou důležité a třeba právě tyhle naše školní je dovedou k těm opravdovým," připomenula Pávková.

V helenínské škole se začíná volit už ráno v půl osmé. „Volební místnost je připravena," doplnila v pátek informaci Pávková. Celostátní výsledky studentských voleb budou známy už v úterý kolem osmnácté hodiny.

Skutečné volby do Evropského parlamentu se konají už za necelé čtyři týdny, a sice 23. a 24. května.