„Cílem soutěže Den D je propojení teoretických znalostí s praktickými dovednostmi v duchu týmové práce. Úkolem soutěžících dvojic bylo vytvoření podnikatelského plánu, jeho prezentace a obhájení v kině Dukla před odbornou komisí,“ přiblížil soutěž ředitel Manažerské akademie Jihlava Roman Vítů.

Z každé třídy do závěrečného školního kola postoupily dva nejlépe zpracované projekty. Před porotou jako první prezentovala svůj podnikatelský projekt dvojice studentek Ludmila Černá a Jana Chalupová. V malé obci Sirákov na Žďársku se rozhodly vybudovat zvířecí farmu. „Farmou chceme klást důraz na kontakt nejen dětí se zvířaty a prohlídku zemědělských strojů. Pořádaly bychom tam dětské dny, farmářské slavnosti a mnohé další. Veřejnost by si mohla zvířata i adoptovat,“ prezentovaly farmu před komisí studentky čtvrtého ročníku, které obsadily první místo.

Další úspěšná dvojice, Kristýna Blechová a Soňa Schneiderová, v krajském městě postrádá krytou střelnici. „Vybraly jsme pro ní místo v Křižíkově ulici. Přístupná by byla pro všechny zájemce se zbrojním průkazem i bez. Neseď doma u televize a přijď si zastřílet, to by bylo motto na webových stránkách,“ přiblížily střelnici studentky třetího ročníku. Jejich nápad porota ohodnotila druhým místem.

Odbornou komisi ještě zaujala kavárna studentek druhého ročníku. Ty si vymyslely kavárnu Art café. S kavárnou do školského kola se ještě probojovaly studentky třetího ročníku, které v jihlavské Žižkově ulici chtěly vybudovat kavárnu Caffe Romance, kde by hosté seděli na houpačkách. Zajímavým podnikatelským nápadem byla i myšlenka dalších studentek třetího ročníků, které napadla výroba šatů on-line. Ženy by si tak na webových stránkách mohly podle sebe navrhnout originální šaty, které by jim na míru ušila švadlena.

Středoškoláci měli projekty vymyšlené do posledních detailů. Na nesrovnalosti a chyby především ve financích upozorňovala porota a spolužáci soutěžích, kteří zaplnili hlediště kina do poslední řady.

Na jevišti kina Dukla středoškoláci nápady nejen prezentovali, ale také si i převzali ceny. „Vítězná dvojice získala finanční odměnu dva tisíce korun. Studenti za první až třetí místo obdrželi dárkové koše od jihlavské firmy Natural,“ dodal ředitel. V odborné porotě zasedl ředitel okresní hospodářské komory Jihlava Tomáš Prchal, soudní znalec, daňový poradce, účetní specialistka a učitel odborných předmětů Rostislav Cejnek.